Němec Greipel zkazil na Tour Francouzům státní svátek

Německý cyklista André Greipel získal třetí etapový titul na Tour de France, ale ne každý je z toho nadšený. Ve 13. etapě slavného závodu totiž nebral Greipel ohledy na tamní výročí dobytí Bastily, den, kdy chce etapu za každou cenu vyhrát Francouz. Ale to se už sedm let žádnému nepovedlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Němec André Greipel se raduje ze třetího etapového triumfu na letošní Tour de France | Zdroj: Reuters

Vydat se zrovna 14. července do úniku, to je pro francouzské cyklisty na Tour de France skoro povinnost. A také tentokrát to hned pětice z nich zkusila, ale všechno hrálo proti nim.

Za prvé - pořadatelé připravili rovinatou etapu. Jestli totiž někde Francouzi v tomto roce nemají šanci, pak je to hromadný spurt.

"V cílové rovince jsem se zavěsil za Edvalda Boassona Hagena, pak včas vystartoval, projel kolem něj a vyhrál," popisoval nakonec vítězný Němec Greipel, kterak mu pomohl Nor a jemu se povedlo o pár centimetrů porazit Slováka Petera Sagana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tour de France se věnuje Martin Charvát

A ani týmy těchto jezdců nejsou francouzské, takže čistě domácí spojení Sébastiena Hinaulta a stáje AG2R se na čtvrtém místě na pódium nevešlo.

A za druhé - kdyby už měl francouzský cyklista dojet v úniku až do cíle, musel by k tomu mít alespoň příhodné podmínky. Těmi rozhodně není v jižní Francii častý silný vítr od moře, který bral síly odvážlivcům, ale nakonec vyčerpal celý peloton. A vítězný Greipel z něj byl dokonce tak unavený, že s vidinou pyrenejských průsmyků se upnul k jednoduchému cíli: Dojet do Paříže, kde končí poslední etapa.

Ta je pro Francouze - stejně jako 14. červenec - také otázkou cti, ale zpravidla se rozhoduje ve spurtu. A tak si asi budou muset domácí závodníci na ta nejprestižnější vítězství asi další rok počkat.

Martin Charvát, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme