Není tam chvilka odpočinku, říká Roman Kreuziger před posledním týdnem Tour de France

Hodinová vyjížďka na kole a pak relax. Takový byl den volna cyklisty Romana Kreuzigera na Tour de France. Zasloužil si ho. Po patnácti etapách je na čtvrtém místě celkového pořadí a jede tak svou nejlepší Tour kariéry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Kreuziger | Foto: Tomáš Kohout

Jak dnes Kreuziger řekl, je ochotný udělat pro španělského cyklistu vše, co bude v jeho silách.

„Myslím, že zatím to je pořád tak, že jedeme na jednu kartu. Já jsem připravený se pro něj obětovat. Takže jestli má být druhý a ten další pátý, tak radši ať vyhraje a já vypadnu z desítky, ať aspoň jeden z nás je tam líp,“ prohlásil Roman Kreuziger.

Ostatně to říkal to celou Tour, poslouchá pokyny týmového bosse Bjarneho Riise. Číslo 91 - tedy nejnižší z týmu Saxo-Tinkoff, číslo lídra - má Alberto Contador. A tak to platí. A přes to - zatím - vlak nejede. Plán jak použít v týmové strategii Romana Kreuzigera vychází. Ale…

Přehrát

00:00 / 00:00

S cyklistou Romanem Kreuzigerem natáčel při druhém volném dni na Tour de France 2013 reportér Tomáš Kohout

„Spokojenější bychom asi byli, kdyby to bylo ještě trošku jinak. Ale myslím, že to nejtěžší nás ještě čeká. Takže zatím jsme pořád klidní a uvidíme, co nás bude čekat v posledním týdnu,“ říká Roman Kreuziger.

A ten závěrečný týden bude hodně náročný. Cyklisty čeká každodenní přejíždění Alp. Nejprve těch na jihu, až se propracují k předposlední etapě Tour na jejich severu u Annecy. Roman Kreuziger souhlasí s tím, že Chris Froome má na ostatní velký náskok, ale v týmu neskládají zbraně.

„Teď nějaká ztráta je, asi se ještě něco ztratí při časovce, ale pak se uvidí, protože ty tři dny jsou fakt strašně těžké,“ konstatoval. A vypíchnout z nich jednu etapu, nebo místo, prý nejde. Hlavní zátěž posledního týdne, ale také jeho kouzlo, tkví v tom, že se každý den pojede v náročných kopcích.

„Není to o tom, co je nejstrašnější. Je to o tom, kdy se kdo nebude cítit v jaký den. Protože je to opravdu hodně těžké, není tam chvíle odpočinku. Takže od středy dál to bude fakt těžký,“ předpovídá Kreuziger.

Dojít síly mohou každému, takže snad jenom diváci se mají na co těšit. A připravit se na to, aby závodníka neskolil náhlý úbytek sil, se jaksi nedá.

„Myslím, že se uvidí podle toho, jak se bude závodit. Zatím se závodilo pořád poměrně ostře, takže nic jednoduchého. Myslím, že i příští týden to bude hodně podobné,“ říká český cyklista.

A navíc dodává. „Froome má samozřejmě poměrně velký náskok, ale to neznamená, že se tam pak dál nebude bojovat. A i Froome, když tam dál budou takovéto hrátky, někdo může do úniku, nemusí, tak z toho může vyplynout cokoli.“

A když se může stát cokoliv… Třeba dojde i na to, že karbaník Bjarne Riis vytáhne místo krále Alberta Contadora eso Romana Kreuzigera. Ten byl odmala vychováván jako lídr, je to závodník zvyklý bojovat o celkové pořadí.

Ale letos na Tour mu - zdá se - i ta role druhého, který může vyskočit jako velmi silná záloha, sedí. „Řekněme, že zatím mám nejklidnější Tour, jakou jsem kdy měl. Absolutně bez stresu a takovou poměrně uvolněnou. Takže mně to maximálně vyhovuje,“ říká Roman Kreuziger.

Tomáš Kohout, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme