Není to jen moje zásluha, děkuje ostatním šampion Cavendish

Dokázal to. Kdo? Mark Cavendish. Co? Vyhrát titul mistra světa v cyklistickém závodě s hromadným startem. Zase tak překvapivé to není, byl hlavním favoritem. A že ten titul nepatří jen jemu, je také jasné. Bez „krajanů“, kteří mu výrazně pomohli, by se v cíli v dánském Rudersdalu neradoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mark Cavendish | Zdroj: Reuters

Mark Cavendish vylétl na cílový kopeček a o půl kola porazil Australana Gosse. Zvedl ruku, zatnul ji v pěst a na jeho kombinéze se napnul stylizovaný Union Jack, tedy britská vlajka. A on sám od začátku tvrdil, že nejde jen o jeho triumf.

„Je to silné a jsem strašně šťastný. Byl to vlastně tříletý projekt. V posledních letech dřeli všichni, nejen nás osm, co jsme byli tady. Všech třináct profíků nás makalo na tom, abychom vyjeli hodně bodů do žebříčku a startovali tu v co nejvíce lidech. A jak bojoval každý dnes, to jste viděli,“ říkal Cavendish po závodě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mark Cavendish se stal mistrem světa, odmítá ale, že by to byla pouze jeho zásluha, a děkuje celému týmu

A vy, kteří jste to neviděli, vězte, je britský tým byl v čele pelotonu prakticky pořád.

„Kluci to kontrolovali od nultého kilometru. A jeli nad svoje možnosti. Kdybychom tomu dali osmdesát procent, asi bychom nevyhráli. Kdyby devadesát, měli jsme a mohli vyhrát. Kdybychom do toho každý dali sto procent, vyhráli bychom. Ale kluci tomu dali sto deset procent, takže o tom nebylo pochyb.“

A proč se vlastně pánové v červeno-modrých dresech tak strašně snažili? Za prvé bylo jasné, že největší šance má nejlepší spurtér současnosti Mark Cavendish. Za druhé není pochyb o tom, že budou za práci štědře odměněni. A za třetí…

„Věděli jsme, že je to nejlepší šance, jak získat titul od San Sebastiánu, kde před šestačtyřiceti lety vyhrál Tom Simpson. Spousta lidí tu trať dokonale prozkoumala a vyplatilo se to,“ přidává další část puzzle Mark Cavendish.

Skládankou je vlastně celý tým a nejen Velké Británie, ale rovnou Commonwealthu, tedy celého britského společenství. Na Cavendishe jeli třeba rodilý Keňan Froom, Hunt, který přišel na svět v Kanadě, a Velšan Thomas. Millar spatřil světlo světa na Maltě, ale za svůj domov považuje Hongkong. V duhovém dresu zatím neznámé stáje ale bude celý rok jezdit Mark Cavendish, který je z ostrova Man.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme