Neroli Fairhallová - handicapovaná lukostřelkyně, která závodila se 'zdravými'

O postiženém atletovi Oscaru Pistoriusovi už jste určitě slyšeli. Loni se čtvrtkař, který závodí s podkolenními protézami, konečně dočkal startu na vrcholné akci spolu se zdravými sportovci. Z mistrovství světa v Tegu si dokonce přivezl stříbro ze štafety. O svou premiérovou účast na olympiádě ale bude letos teprve bojovat. Inspirací mu může být lukostřelkyně Neroli Fairhallová, které se něco podobného povedlo před 28 lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukostřelba | Foto: Romana Kostohryzová

Neroli Fairhallová mohla být slavnou atletkou, jenže ve 22 letech jí na následky nehody na motorce ochrnula spodní část těla. Od té doby jezdila na vozíčku, ale sportovní kariéru rozhodně nevzdala.

V roce 1972, tedy pět let po zmíněné bouračce, se poprvé zúčastnila paralympiády - tehdy ještě jako atletka. O osm let později, kdy se Hry konaly v nizozemském Arnhemu, přidala lukostřelbu. A právě v ní získala své jediné paralympijské zlato.

S tím se ovšem Neroli Fairhallová nespokojila, jejím snem bylo závodit se zdravými soupeři. Byť to pro ni samozřejmě nebylo jednoduché.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh handicapované lukostřelkyně Neroli Fairhallové přiblížil Jan Suchan

„Probudila jsem se se strašnou bolestí hlavy, která mě sotva pustila z postele. Musela jsem totiž vysadit všechny svoje léky, protože byly do jednoho zakázané. Proto mi nebylo dobře," popisovala novozélandská lukostřelkyně s odstupem svůj stav před závodem na Hrách Commonwealthu v roce 1982.

Tam nejenže se zdravými startovala, ale ona je i všechny porazila, a připsala si tak svůj největší úspěch kariéry. Organizátorům tím připravila nečekané problémy. „Chtěli mě vytáhnout na stupně vítězů. Vy nevidíte, jak jsem tlustá, zeptala jsem se jich. Ta představa mě děsila. Co kdybych spadla? Takže jsem seděla normálně na zemi."

Ani Hrami Commonwealthu to ovšem neskončilo. Obrovské přání Neroli Fairhallové se naplnilo o dva roky později, kdy po boku špičkových lukostřelců startovala na olympiádě v Los Angeles.

Tam už na nejlepší nestačila, skončila 35., ale to ji určitě až tolik nemrzelo. Dosáhla totiž toho, v co mnozí další handicapovaní sportovci jen tajně doufají. Alžběta II. ji za to vyznamenala Řádem britského impéria. V roce 2006 Neroli Fairhallová zemřela.

Jan Suchan, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme