Neúčast zahraničních koní Velké pardubické neškodí

Jedno je jisté už pět dní před letošní Velkou pardubickou. Vyhraje ji český kůň, případně klisna. Nikdo ze zahraničních účastníků totiž na závodiště ve východních Čechách nedorazí. A hned se rozpoutala diskuse, jak je to špatně. Jenže, ona ta absence Angličanů, Irů, nebo francouzských koní zase tak zásadní být nemusí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velká pardubická 2009

Velká pardubická 2009 | Foto: Milan Kosina | Zdroj: Český rozhlas

Nevypadá to zrovna ideálně. Až se zdá, jako by Velká pardubická ztratila při svém 121. ročníku něco ze svého lesku. Žádná zkratka cizího státu, žádné exotické jméno. Je to ale podle žokeje Jana Faltejska taková újma?

„Já si nemyslím. Bude to krásný dostih, protože je to vyrovnané, těch koní je tam dobře deset takových, kteří budou určitě bojovat. Nehledal bych v zahraniční neúčasti vůbec nic. Prostě nepřijeli. Stejně jim většinou ‘nakopeme zadky‘, dá se říci,“ směje se Jan Faltejsek a má pravdu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Neúčast zahraničních koní Velké pardubické neškodí

Zatím posledním cizincem, který Velkou vyhrál byl pětadevadesátém Ir It's a snip s legendárním anglickým trenérem Charliem Mannem. Mimochodem, rok poté skončil It's a snip třetí.

A tehdy to potěšilo i majitele vítěze - Václava Luku. „Když jsem vyhrál Velkou pardubickou s Cipískem v roce 1996, tehdy to byl traťový rekord, rekordní návštěva, druhý a třetí byl v cíli anglický a irský kůň, tak to samozřejmě umocnilo ten úspěch a výsledek. A měl jsem z něj velkou radost.“

Teď ale Václavu Lukovi neúčast cizinců vadí jen částečně. Prestiž Velké pardubické to podle něj poškozuje jenom v očích laiků. Ale proč zahraniční koně nejezdí do Pardubic? Důvodů je více: jinak postavená termínová listina jejich sezóny, vzdálenost, ale i to, že jim kurs Velké pardubické obvykle velmi nesedí.

Jan Faltejsek si při srovnání pomohl hokejem. „To je něco, jako když Rangers přiletí z Ameriky hrát do Prahy na širší kluziště, je to pro ně namáhavější. A stejné je to pro koně, kteří přijedou ze zahraničí. Když přijedou z Anglie, mají obrovskou nevýhodu, protože točit – to tam v podstatě neznají, běží se tam jenom dokola a dopředu. Kdežto tady je potřeba střídání tempa, zatočit doprava, doleva, mít koně trošku víc ovladatelného. V Anglii se na to ani v tréninku moc nehraje.“

Nejsou finance

A navíc: letos by cizince v Pardubicích asi ani nezaplatili. „Tam se potom financují všechny dopravní náklady, financuje se celé ekipě, která je doprovází, ubytování. Výdajů pro Dostihový spolek, který se plácá ve ztrátě, je víc, než může unést,“ vysvětluje ředitel Dostihového spolku Pardubice Petr Buchal.

I podle něj bude závod kvalitní i bez cizinců, ale... „Lituji toho, že tady není zahraniční účastník, který by přišel z vlastní vůle a více méně za vlastní peníze. Ale abychom my měli možnost si je teď kupovat, zaplatit jim to a potom se holedbat tím, že tady startovali, byť třeba ani nedoběhli, tak v takové dobré ekonomické situaci spolek prostě není.“

Mimochodem - největším favoritem 121. Velké pardubické je opět Tiumen s Josefem Váňou starším.

Tomáš Kohout, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme