Nikas nabírá před Velkou pardubickou formu. Stromský s ním chce konečně prolomit smůlu

Marek Stromský se v neděli ve Velké pardubické pokusí protrhnout těžko uvěřitelnou sérii smůly. Dvaačtyřicetiletý žokej už třináctkrát vyrazil do nejslavnějšího překážkového dostihu kontinentální Evropy, ale dříve či později mu vrchol sezony přinesl velké zklamání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žokej Marek Stromský s Nikasem | Foto: Jakub Marek

Po loňském ročníku Velké pardubické Stromský dokonce ukončil kariéru. 125. Velká pardubická totiž měla historicky nevídanou dohru.

Vítězný kůň měl v těle kofein a theobromin, a kvůli dopingu byl po táhlých analýzách po více než třech měsících diskvalifikován.

Demotivovaný Stromský chtěl hodit celou žokejskou kariéru za hlavu, ale pak přišla možnost posadit se v květnu opět na Nikase.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, že je Nikas podzimním koněm, je přesvědčený i legendární žokej Josef Váňa. Podle něj patří mezi kandidáty na dobré umístění, vítěze si tipovat netroufá

„Pitomec si vždycky řekne: dneska neměl doping, tak nejel. Ale tak to není, on umí až v říjnu. Věřím, že se popereme o vítězství a ukážeme, že to nebylo dopingem, ale dobrým výkonem,“ stačilo zkušenému žokejovi třinácté místo v první kvalifikaci na Velkou pardubickou k velkému optimismu.

A jeho slova o tom, že je Nikas takzvaný podzimní kůň potvrdila dvojice smolařů v září, když v posledním přípravném dostihu skončila druhá.

„Teď už bylo vidět, že mu jde forma nahoru. Pan Popelka (trenér Nikase – pozn. red.) ho určitě připraví podle svého nejlepšího svědomí a kůň bude v pořádku. Netroufám si tipovat vítěze, ale snad bude jedním z kandidátů na dobré umístění,“ předvídal optimisticky dostihová legenda Josef Váňa.

Kůň Nikas je podle očekávání diskvalifikován, novým vítězem Velké pardubické je Ribelino

Číst článek

Jedenáctiletý Nikas kromě loňské diskvalifikace dvakrát na trati Velké pardubické upadl a bilance nezdarů jeho současného žokeje ve slavném závodu je ještě černější. Stromský totiž cílem projel první i v roce 2008, ale kvůli nedodržení kurzu byl s Amant Grisem také diskvalifikován.

Ve dvou ročnících dokonce museli být jeho koně Czieszymir a Shirley po pádech utraceni. I tak ale bojuje s osudem a věří ve šťastný konec svého doslova překážkového příběhu.

„Já vím, že na to má a budeme dělat všechno proto, abychom to obhájili,“ přál si Stromský. Zdali se to ostře sledované dvojici opravdu povede, bude jasné v neděli odpoledne.

Jakub Marek, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme