Novináři odhalili malé motory v kolech proficyklistů. UCI nic nedělala, stěžují si

Světovou cyklistiku ohrožuje technologický doping. Sedm profesionálních sportovců prý mělo v kolech během závodů motorek. Zjistila to dvojice investigativních novinářů. Jména konkrétních závodníků ale říct nechtějí, cílem je podnítit vyšetřování Mezinárodní cyklistické unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divácký zájem o úvodní etapy Tour de France v Británii s sebou nese obavy o bezpečnost (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Naším cílem není ukázat na jednotlivce a říct, že je podvodník. Jen se zabýváme podezřením, že je v cyklistice rozšířený technologický doping. Zbytek už je na Mezinárodní cyklistické unii," popisuje reportér France Television Thierry Vildary.

Poprvé prý o motorcích v kolech slyšel na loňské Tour de France, a tak společně s italským novinářem z listu Corierre de la Serre Marcem Bonarrigem po měsících příprav vyrazili do terénu.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Thierrym Vildarym, reporterém France Television mluvil o mechanickém dopingu v cyklistice Jakub Marek

Během závodů viděli díky termokamerám zvýšenou teplotu v různých místech rámů a experti jim pak potvrdili, že rozdílná teplota nemohla vzniknout ničím jiným, než přítomností malého motoru.

„UCI nedělala do konce minulého roku nic. Teď už se tím seriózně zabývají, ale to je hodně pozdě. Maďarský inženýr nám ukázal starý motor, jeden z prvních prototypů a ten byl sestrojený v roce 1998. To znamená zhruba o 12 let dřív, než jsme slyšeli o technologickém dopingu,“ padá podle novináře trocha viny i na Mezinárodní cyklistickou unii.

Odvolává se na technika Istvana Varjase, který vyvíjel zařízení ukládané do rámu. Současným trendem mají být elektromagnetická zadní kola s pohonem v zadním náboji.

S velkou pravděpodobností to ještě zdaleka není všechno ze skandálních odhalení kolem technologického dopingu. „My v to doufáme, ale těžko říct. Myslím ale, že to není konec příběhu,“ doplňuje.

Francouzko-italská dvojice novinářů tak je teď středem zájmu cyklistického světa „Jsme velmi dobří přátelé, často spolu pracujeme. Když dneska chcete odhalovat podvody, ať už ve sportu v ekonomii nebo politice, nemůžete být sám. Musíte pracovat sami a dělat na tom s novináři z ostatních zemí s odlišnými zkušenostmi,“ přibližuje Thierry Vildary, jak netradiční tandem vznikl.

Jakub Marek, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme