Nymburk zvedá prestiž českého basketbalu. A má sen: účast v Eurolize

Devět posledních let kralují českému basketbalu hráči ČEZ Nymburk. Středočeši se prosazují i v pohárové Evropě. Samozřejmostí se stal v uplynulých sezonách postup mezi šestnáct nejlepších celků druhé nejprestižnější soutěže Eurocupu. Chybí ovšem ještě jeden krok - vybojovat historickou účast v Eurolize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Basketbalisté Nymburka slaví obhajobu mistrovského titulu

Basketbalisté Nymburka slaví obhajobu mistrovského titulu | Zdroj: ČTK

Nymburk dlouhodobě drží taktovku českého basketbalu. Posledních šest let si fanoušci v Pardubicích zvykli na přehlídku špičkových týmů v Eurocupu. Účast mezi šestnácti nejlepšími ve středočeském klubu berou prakticky jako samozřejmost.

„Upřímně řeknu, že naším cílem je dostat se mezi šestnáct nejlepších, a bylo by pro nás velkým zklamáním, kdyby se nám to nepodařilo. Je to povinnost,“ prozradil sportovní manažer devítinásobného českého šampiona Michal Ježdík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Basketbalisté Nymburka touží po účasti v prestižní Eurolize, poslední krůček jim ale stále chybí

Povinností ale rozhodně není porážet celky prestižní španělské ACB ligy. Nymburští ve druhé fázi evropské soutěže přivezli nečekanou výhru z palubovky Bilbaa. Takové vítězství může pochopitelně zvednou prestiž celého českého basketbalu.

„Jakýkoli úspěch proti takovému celku, který je zkušený a má dlouhou historii, je obrovskou vzpruhou pro každého v České republice, kdo se o basketbal zajímá. Jak dalece to může pomoct vývoji basketbalu u nás, to se dá jen těžko říct, ale je to samozřejmě velice příjemná věc,“ uvědomuje si Jiří Zídek.

První Čech, který si zahrál slavnou NBA, dnes zastává funkci místopředsedy České basketbalové federace. Ví proto moc dobře, co týmu chybí ještě o krůček výše - k účasti v Eurolize. Mimochodem, po svém hráčském a funkcionářském působení v sobě nezapře muže, který se stále za jednoho z nymburské party považuje.

Basketbalový klub z Nymburka umí přilákat i velká jména

Číst článek

„Nymburk by v téhle sezoně mohl hrát klidně Euroligu, když se člověk podívá na týmy jako Gdyně nebo některá francouzská mužstva, jsme s nimi kvalitativně v rovině. Není mezi námi velký rozdíl, ale ten maličký krůček, který je třeba učinit, abychom se tam dostali přes kvalifikaci nebo bojem na diplomatickém poli, je nesmírně těžký. Nedokážu odhadnout, kdy se nám to může podařit.“

Potřeba je i víc peněz

Poslední roky Nymburští o Euroligu skutečně bojují. Před rokem scházelo už jen jediné vítězství k dosažení této mety. Středočeši se přesvědčili, že přece jen potřebují ještě kvalitnější hráčský kádr. A nejen ten.

„Je to také o financích, nemůžeme si dovolit takové hráče, jaké mají basketbaloví giganti CSKA Moskva nebo Barcelona. Ale zase musíme vybrat takové hráče, kteří jsou ochotní dát Nymburku něco extra a ještě něco dokázat. To je asi to nejzákladnější,“ uvědomuje si Michal Ježdík.

Nymburk už zítra v 18 hodin vyzve v Pardubicích v dalším eurocupovém utkání celek Rigy.

Pavel Petr, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme