Nymburské basketbalisty čeká rekordní porce zápasů

Basketbalisté Nymburka stojí přede dveřmi sezony, která bude ještě nabitější než ta loňská. Po roční pauze budou znovu hrát kromě play off také základní část Mattoni NBL. K obhajobě prvenství v naší nejvyšší soutěži by rádi přidali i další triumf v Českém poháru. Uspět ale chtějí i na mezinárodní scéně, čeká je Eurocup nebo Euroliga, loňskou zkušenost z Adriatické ligy chce Nymburk letos zúročit při účasti ve VTB lize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mistrovský tým basketbalistů Nymburka ze sezony 2010-2011 | Foto: Pavel Kvapilík

Suma sumárum čeká nymburské basketbalisty zhruba pětaosmdesát zápasů v sezoně. Ještě nikdy jich Nymburk v jediném ročníku tolik nehrál, jde o nový klubový rekord. Tomu se přizpůsobilo i složení hráčského kádru a personální posílení realizačního týmu. Mužstvo čítá čtrnáct hráčů tak, aby vždy mohl někdo odpočívat a nabírat nové síly.

Vedení klubu navíc angažovalo kondičního trenéra, Yuvala Higgera z Izraele, který se o hráče už přes měsíc stará a pomáhá jim s nabíráním dostatečné fyzické kondice.

Přehrát

00:00 / 00:00

051150c4.mp3

„Začali jsme s různými běžeckými a střeleckými cvičeními a myslím, že všichni hráči cítí, že se dostávají do formy. A to je důvod, proč vedení kondičního trenéra angažovalo. My všichni to bereme jako přínos, pokud s námi bude pracovat dál, můžeme se na zápasy výborně připravit a zvládneme jich i tu neuvěřitelnou porci," pochvaluje si činnost Yuvala Higgera slovenský pivot a posila týmu Martin Miklóšik.

On sám překoná v rámci klubu a vlastně i české ligy ještě jeden rekord - se svými 224 centimetry bude totiž bezpečně nejvyšším hráčem soutěže.

„Můj otec byl vysoký, i moji prarodiče, takže jsem to podědil," směje se sympatický Slovák poznámce, že musí být fajn, když k vám všichni okolo - ať chtějí nebo ne - musí vzhlížet.

Kromě Miklóšika získal Nymburk nově Eugena Lawrence z kádru prostějovského rivala, Lamayna Wilsona či Drewa Naymicka. Více prostoru by měl dostávat i mladý Lukáš Palyza, obnovené smlouvy podepsali Mike Lenzly a Chester Tre Simmons. Ten se chtěl po loňské sezoně poohlédnout po angažmá v některém z euroligových klubů, nakonec ale vyslyšel Nymburk, který sháněl náhradu za avizovanou posilu Chrise Monroa, který se zranil.

„Bylo to z popudu trenéra, volal mi před pár týdny, že velmi stojí o to, abych tady zase hrál. Byl jsem sice blízko podpisu smlouvy jinde, neřeknu kde, ale měl jsem něco rozjednaného. Potěšilo mě, když mi trenér zavolal a ptal se, jestli se nechci vrátit. Znám tu z loňské sezony celý tým, trenéry i hráče, takže jsem věděl, do čeho jdu," uvítal návrat na nymburskou palubovku Simmons.

Trénovat začali nymburští basketbalisté zhruba před měsícem, teprve před deseti dny měl ale trenér Ronen Ginzburg k dispozici kompletní tým. Ten letos mimo jiné okusí premiérovou účast ve VTB lize, což je soutěž, v níž participuje osmnáct týmu z východní Evropy rozdělených do dvou skupin. O její kvalitě svědčí i Ginzburgův příměr, že Adriatická liga je oproti VTB lize soutěž pro děti.

Sportovní centrum Nymburk, basketbalová hala. | Foto: Filip Jandourek

„Adriatická liga je spíš o mladých hráčích, kteří se dostanou do ruských, ukrajinských, lotyšských nebo litevských týmů. My jsme tam byli jeden z týmů s nejvyšším věkovým průměrem. Teď jdeme do soutěže, kde většina týmů hraje Euroligu nebo Eurocup, takže zkušenost hráčů bude mnohem vyšší. V Adriatické lize ale zase bylo příjemné vidět, že hráči hrají opravdu čtyřicet minut. To asi tady u zkušených, lenivějších hráčů nemůžeme očekávat, že když bude nějaký zápas už rozhodnutý, budou hrát naplno až do konce," nachází na obou soutěžích pozitiva i negativa křídelní hráč Radek Nečas.

Cíle jsou pro letošní sezonu v Nymburku jasně vytyčeny - zisk devátého ligového titulu v řadě, obhajoba prvenství v Českém poháru, postup do Euroligy, případně přechod přes základní skupinu Eurocupu, a v neposlední řadě účast v play off VTB ligy. Trenér Ronen Ginzburg si ale na pomyslný seznam připsal ještě jednu řádku.

„Dokončit sezonu bez zranění a hlavně všude bezpečně doletět, bez nějakých problémů jako v Rusku. Nebojím se létat, ale není to teď snadné sednout do letadla. Nicméně statistika je na naší straně, letadlo spadne jen jednou za čas," naráží nymburský lodivod na smutnou událost u ruské Jaroslavle, při níž zahynul prakticky celý hokejový tým tamního Lokomotivu.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme