Nymburští basketbalisté sází na české mladíky. Kvůli budoucnosti

Na domácí scéně nemají konkurenci, na mezinárodní scéně sní o Eurolize. Basketbalisté Nymburka už devět let v řadě získali domácí titul a v Eurocupu tradičně postupují minimálně mezi posledních šestnáct celků. Bez kvalitního hráčského kádru by na něco takového jen stěží mohli pomýšlet.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Utkání 4. kola skupiny A basketbalového Evropského poháru ULEB ČEZ Basketball Nymburk - BC Prienai 28. listopadu v Pardubicích. Zleva Gintaras Kadžiulis z celku Prienai a nymburský Vojtěch Hruban.

Utkání 4. kola skupiny A basketbalového Evropského poháru ULEB ČEZ Basketball Nymburk - BC Prienai 28. listopadu v Pardubicích. Zleva Gintaras Kadžiulis z celku Prienai a nymburský Vojtěch Hruban. | Zdroj: ČTK

Nymburský kádr před letošní sezónou prošel výraznou obměnou. S mužstvem se rozloučili téměř všichni cizinci, tým opustily i jeho tradiční opory Ladislav Sokolovský, Michal Křemen nebo Pavel Pumprla.

"Přišlo nových osm hráčů a během sezóny jsme ještě museli udělat tři změny, protože někteří nebyli schopni a ochotni respektovat svou roli nebo jim to při vší úctě nevyhovovalo. Teď už je tým konsolidovaný, nicméně chybí nám zkušenosti. Odešlo spoustu hráčů a přišli tři bez zkušeností z evropských soutěží - to je trochu naším handicapem," připouští sportovní manažer Michal Ježdík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kádr nymburských basketbalistů - téma pro Pavla Petra

Současný kádr má ale možnost získávat zkušenosti a ty může bohatě zúročit v blízké budoucnosti. Navíc šanci dostávají ve větší míře Češi.

"Přivedli jsme tři české hráče: Pomikálka, Houšku a Hrubana, předtím přišel Palyza, to je obrovský počet nových tváří právě bez zkušeností z evropských soutěží. Udělali jsme ten krok proto, abychom připravili hráče pro budoucnost. Ukazuje se, že navzdory jejich kolísavé formě je jejich uplatnění velmi dobré, a my věříme, že to byl dobrý krok," říká Ježdík.

Pro Nymburk přitom není těžké získat zahraniční hráče. Problém je v tom, aby tito basketbalisté zapadli do koncepce a herního stylu, kterým se Středočeši prezentují.

"Čím lépe hrajete, tím větší nároky hráčů z hlediska požadavků jsou. Nicméně v současné chvíli, kdy v Evropě není ideální ekonomická situace, už se objevují i hráči, kteří velice dobře přemýšlejí o tom, jaké soutěže budou hrát. My díky tomu, že startujeme v české lize, VTB lize a Eurocupu, nabízíme velké portfolio kvalitních utkání. Hráči jsou v nich i vidět - vidí je soupeři, vidí je agenti, to je naším bonusem," ví nymburský manažer.

Nymburk zvedá prestiž českého basketbalu. A má sen: účast v Eurolize

Číst článek

Bonusem je také návrat Radoslava Rančíka a příchod Jiřího Welsche. V otázce zkušeností se právě angažování těchto dvou hráčů ukazuje jako správná volba.

"Naprosto jednoznačně. To jsou hráči, kteří mají obrovské zkušenosti, obrovskou sportovní kvalitu, obrovsky vysoký lidský i sportovní charakter. Nejen, že táhnou Nymburk, ale také dávají mladším hráčům šanci, aby se od nich učili chovat jako profesionálové. To je to nejdůležitější," uvědomuje si Michal Ježdík.

Zmíněný start ve třech soutěžích dává tušit, že vytížení jednotlivých hráčů je skutečně veliké. Porce odhadem devadesáti odehraných zápasů za sezonu se stává tradicí.

Mladíkům konfrontace se špičkovými kluby pomáhá

"Nad tím nikdo nepřemýšlí, jedeme naplno. Máme dvanáct kvalitních hráčů, které můžeme rotovat. V české lize obtáčí trenér více hráčů, aby se to rozložilo. Únava v této fázi sezóny - to si nikdo nechce připouštět," tvrdí křídelník Lukáš Palyza.

Ve třiadvaceti letech si lepší školu ani nemůže přát. Stejně jako účast mezi šestnáctkou nejlepších v Eurocupu. Vždyť Nymburští mají ve skupině španělské celky z Bilbaa a Valencie a s nimi lotyšskou Rigu.

"Nechci říct, že je to svátek a udělat z nich centrum basketbalu na celém světě, i když je ve Španělsku vynikající basket, ale takové zápasy nám můžou jedině pomoct," uzavírá povídání Lukáš Palyza.

Pavel Petr, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme