O úspěchu basketbalistek rozhodují maličkosti. Třeba v pravou chvíli zvolený oddechový čas

Ve druhé osmifinálové bitvě české basketbalistky vyzvou na mistrovství Evropy Řecko. V maďarském Debrecínu proti němu nastoupí v 18 hodin. Výhra by tým výrazně přiblížila k postupu do play-off. Rozhodnout o úspěchu může i zdánlivá maličkost, kdy a za jakých okolností správně vybrat oddechový čas.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České basketbalistky už jsou v dějišti mistrovství Evropy, rumunském Temešváru

České basketbalistky už jsou v dějišti mistrovství Evropy, rumunském Temešváru | Foto: Martin Peterka, ČBF

Počet oddechových časů je daný, trenéři tuto skutečnost v podvědomí vnímají. Když se jich ovšem zeptáte na počet v zápase, trošičku znejistí.

„Abych řekl pravdu tak jeden, dva, tři, čtyři... pět,“ vypočítal kouč národního týmu Lubor Blažek. Aby svá slova potvrdil, obrátil se ještě na vedoucího týmu Simona Bytela. „To jsou takové důvěrnosti, o kterých člověk ani nepřemýšlí,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oddechové časy rozhodují zápasy. Trenér Lubor Blažek si je někdy ale bere i k oslavám

Oddechový čas může zabrzdit útočnou aktivitu soupeře, zklidní tým, dá trenérovi možnost upozornit na chyby a tak nabídne prostor ke zvolení účinné herní varianty. Jako třeba v utkání proti Bělorusku. Právě po oddechovém čase Češky rozehrály závěrečnou akci a rozhodly trojkou Aleny Hanušové o výhře 73:70.

„Nebylo to přesně podle plánu. Málokdy ale vyjdou věci tak, jak je trenér naplánuje, nemůže vědět, jakou obranu zvolí soupeř. My zahrály signál a z něj potom vyšla finální volná pozice,“ přibližuje Ilona Burgová.

Čas určený pro pokyny je omezen jednou minutou. Hráčky na lavičku přichází poté, co se maximálně soustředily na hru. I při únavě jsou schopné vnímat pokyny trenéra. „Basket hrajeme už dost dlouho na to, abychom toho byly schopné,“ říká Ilona Burgrová.

Někdy ovšem klid mohou narušit nečekané okamžiky. „Třeba mikrofony od kamer, které do vás najednou šťouchnou a trochu z koncentrace vyruší. Vesměs si ale myslím, že to není úplně problém,“ domnívá se Ilona Burgrová.

Při oddechových časech se i slaví

Některé oddechové časy ale nezaujatým basketbalovým fanouškům možná nedávají smysl. Třeba za rozhodnutého stavu, kdy je jasné, že tým už o výhru nemůže přijít.

„Jsou to oslavné time-outy, kdy se týmu děkuje. Když mám time-out, tak si ho v takovou chvíli beru,“ upřesnil Lubor Blažek.

Jestli k takovému oddechovému času bude mít důvod i při utkání s Řeckem, uslyšíte v našem vysílání z aktuálních vstupů. Na streamu Český rozhlas Sport a v mobilní aplikaci iRadio nabídneme přímý přenos celého duelu.

Pavel Petr, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme