Obce nejspíš nebudou z dotací financovat sport tak, jak se čekalo

Sportovci mají na svoji činnost letos méně o 2 a půl miliardy korun. Na tolik vyčíslili ztrátu zapříčiněnou změnou loterijního zákona, který už jim negarantuje procenta z částky, kterou státu odvádí hazard. Části výnosů loterijních a sázkových společností se teď dělí jenom mezi státní rozpočet a ty obecní. A sportovní organizace právě u obcí hledají oporu. Dokonce se kvůli tomu neváhaly spojit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Házená je hodně tvrdý a kontaktní sport (ilustrační foto)

Házená je hodně tvrdý a kontaktní sport (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Přes sliby, že sportovci dostanou od státu větší dotace, mají peněz méně. Prohráli boj v parlamentu, hlavně v Senátu, na který spoléhali, a teď musejí zacelit díru po 2 a půl miliardách korun. Nebo aspoň minimalizovat její dopady.

Český svaz tělesné výchovy, Český olympijský výbor, Sdružení sportovních svazů a také Česká obec sokolská se proto spojily. Oslovily hromadně všech 6250 měst a obcí a prosí je, aby třetinu peněz, které letos z hazardu získá právě místní samospráva, nasměrovala do sportu.

Cíl vypadá proveditelně, až do chvíle, než se zeptáte přímo na radnicích, jestli plánují zvýšit své dotace sportu. „Za současné situace a za současných okolností nemohu slíbit, že bude mít město Jeseník možnost sponzorovat činnost neziskových organizací více příspěvky, než dosud, což ročně činilo kolem 3 až 4 miliony korun,“ říká Marie Fomiczewová z ČSSD, starostka Jeseníku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místo slibů, že sportovci dostanou od státu větší dotace, mají peněz méně

Náměstek primátora Olomouce zodpovědný za finance Ivo Vlach z TOP 09 by sám za sebe také dotace sportu spíše omezil: „Procento peněz, které budou na veřejně prospěšné účely, by mělo být podstatně nižší pro alokaci do sportu. Nemělo by to být ani 80 ani 50 procent. Myslím, že by to mělo být hodnoceno spíš projekt od projektu a ne vytvářet jednotné garantované schéma.“

Aspoň náznak naděje mají v Mladé Boleslavi, jejíž primátor Raduan Nwelati z ODS řekl: „Nezvažujeme jakoukoliv změnu v rámci právě změny zákonů, ale nebráníme se jakékoliv diskuzi na téma sport.“

Spojené sportovní síly se obrátily i na Svaz měst a obcí České republiky. Jeho předseda Dan Jiránek by rád pomohl, ale hlas svazu je jen poradní, všechno stejně bude záležet na obecních a městských zastupitelstvech.

Možná to nebude tak horké

A Jiránek, jinak Nwelatiho stranický kolega a primátor Kladna, navíc přiznává, že příjmy obcí z hazardu asi nebudou tak vysoké, jak propočítalo ministerstvo financí.

„Brzdíme to očekávání, že dostaneme tolik peněz, kolik bylo spočteno, protože došlo k tomu, že nejenom obce ruší automaty, ale ruší je i samy ty společnosti. Některé ty společnosti totiž “nadobro“ ve skutečnosti transformovaly přes různá občanská sdružení svých manželek, dcer apod.. Jsme si vědomi toho, že tyto společnosti raději své fungování ukončí, protože otázkou zůstává, jestli se vůbec někdy na automatech vydělávalo, jestli to nebylo jen praní špinavých peněz,“ dodává Jiránek.

Zdá se tak, že hodně bude záležet i na tom, kdo v jaké obci v zastupitelstvu sedí a jaký má vztah ke sportu.

„Velice záleží na vztazích. Tam, kde byly dobré v minulosti, budou i v budoucnu,“ je jasné Haně Moučkové, předsedkyni České obce sokolské. Jasné je to, že ať sportovci seženou peníze, kde seženou, stejně jim budou letos chybět. Hlavní tak bude podle funcionářů úplně změnit systém financování sportu v Česku.

Tomáš Kohout, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme