Oblečení olympioniků v Riu bude zdobit Zátopkova kresba

Kresba legendárního běžce Emila Zátopka bude zdobit kolekci oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Riu de Janeiro. Český olympijský výbor (ČOV) se osobností čtyřnásobného olympijského vítěze inspiroval pro celou řadu aktivit v příštím roce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daně Zátopkové, manželce Emila Zátopka, se motiv běžce na olympijské kolekci líbí | Zdroj: ČTK

„Jsem moc ráda, že se s Emilovým životem a jeho sportovními úspěchy může seznámit další generace,“ řekla Zátopkova manželka Dana, olympijská vítězka v hodu oštěpem z Helsinek 1952.

Když se dozvěděla, že slavný vytrvalec bude inspirací pro nadcházející olympijský rok, byla překvapená. „To jsem se divila,“ uvedla třiadevadesátiletá Zátopková.

Zátopkova kresba se objeví nejen na oblečení sportovců, ale dostane se do loga ČOV.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští olympionici budou na svých dresech nosit siluetu legendárního běžce Emila Zátopka

V minulých dnech vyšel běžcův životopis z pera Pavla Kosatíka a režisér David Ondříček připravuje o Zátopkovi film.

„Hledali jsme osobnost, která by v této výjimečné olympijské sezoně spojila vrcholové, amatérské i neorganizované sportovce a je schopna oslovit širokou veřejnost i odborníky,“ řekl předseda ČOV Jiří Kejval.

Zátopek, jenž zvítězil na OH v Londýně 1948 v běhu na 10 km a čtyři roky nato v Helsinkách na tratích 5 a 10 km a v maratonu, občas k podpisu přikreslil sebe k postavičce oštěpařky, kterou předtím vyvedla jeho žena.

Představili jsme nový vizuální styl pro olympijský rok 2016! Inspirací pro sportovce i umělce je Emil Zátopek!...

„Práce na tomto motivu byla pro mne asi nejtěžší. Říkal jsem si, že Emil Zátopek zosobňuje spoustu abstraktních idejí. Například běh, úspěch a úsilí. Nakonec to ale nebylo zase tak těžké,“ říká autor kresby Milan Jaroš.

„Na tom se nedalo nic pokazit,“ řekla Zátopková při prvním pohledu na motiv. „Má nos mezi očima a vypadá to jako běžec. Je to hezký motiv a vypadá to dobře,“ hodnotila.

Školáci se o atletické legendě dozvědí v rámci projektu Sazka Olympijský víceboj a za úkol budou mimo jiné mít běžce nakreslit. Vybraná dílka budou doprovázet výpravu do Ria.

„Je to úžasná myšlenka. Děti si uvědomí, jaký byl Zátopek sportovec, ale hlavně zjistí, jak o tom přemýšlel,“ řekl kajakář Vavřinec Hradílek, stříbrný medailista z Londýna 2012.

Loni na zimní olympiádě v Soči měli Češi oblečení v barvách státní vlajky se vzorem inspirovaným první československou poštovní známkou z dílny malíře Alfonse Muchy.

Na letních hrách v Londýně 2012 měly stejnokroje design z motivu obrazu Františka Kupky Amorfa - Dvoubarevná fuga. Z této kolekce nejvíce zaujaly holínky.

„V minulosti sport vzdával holt umělcům a nechávali jsme se inspirovat umělci. Nyní se naopak umělci inspirují sportovcem,“ podotkl Kejval.

ČTK, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme