OBRAZEM: Fanoušci basketbalu se během MS potkávají na 32 kilometrů dlouhé pláži

Po výhře nad Estonskem se čeští basketbalisté na evropském šampionátu poměří dnes s dalším hodně fanoušky povzbuzovaným soupeřem. V Rize se od půl šesté střetnou s domácím Lotyšskem a pobaltskou minisérii pak zakončí ve čtvrtek proti Litvě. Fanoušci všech tří zemí tvoří v Rize a jejím okolí hodně zajímavou směsici charakterů, potkávají se na pláži v Majori.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lotyši mají fotbal na žebříčku hodnot o fous výše než basketbal

Lotyši mají fotbal na žebříčku hodnot o fous výše než basketbal | Foto: Michal Jurman

Při cestě z lotyšské metropole je Majori v pořadí pátou zastávkou v Jurmale. Tu zdobí 32 kilometrů dlouhá pláž, za dob Sovětského svazu jedno z nejvyhledávanějších lázeňských letovisek. Zatímco dříve sem jezdili Brežněv nebo Chruščov, v těchto dnech hlavně sportovní turisté a milovníci basketbalu.

Podle prodejce suvenýrů Viktorse jich ale není tolik. „Mám hodně práce, turistů je málo a na sport nemám čas. Ale basketbal je tu populární hodně, ještě víc ale asi fotbal," postěžoval si obchodník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na pláži v Jurmale potkal Michal Jurman fanoušky různých národností, žízní určitě netrpěl

Stačí sejít od Viktorsova krámku na pláž, kde se nekončící sněhobílou pískovou pustinou prohání snad dvě desítky nohou za fotbalovým míčem. Nejde o žádné děti, ale o prošedivělé, větrem ošlehané místní chlapíky. Pro ně je fotbal číslem jedna. Pro přihlížející už tomu tak ale není.

„Z Česka, no jo... Hele, žádný natáčení, sedni a pojď pít!" pozval Litevec Jonas reportéra ČRo Michala Jurmana na čtvrteční zápas proti Čechům už nyní. Do Jurmaly dorazil evidentně už za svítání a jeho parta v typických zeleno-žlutých národních dresech také podle toho vypadá.

„Tohle je domácí vodka a tenhle kalíšek vozíme sebou po šampionátech už 12 let… Litva skončí na šampionátu do 4. místa! Co? Že ne? Já ti dám, jen počkej!“ chlubí se fanoušek.

Pro fotbal až do vln, pro basketbal do Rigy | Foto: Michal Jurman

Po drobném sprintu strávil rozhlasový reportér další chvíle s Litevci, jedním Němcem a chilským vínem. Lotyši se drželi při fotbálku trochu bokem, možná i kvůli vzájemnému zápasu na šampionátu s Litvou.

Možná také šetřili síly, protože zatímco Litevci, kteří doslova obsypali Rigu, jsou vidět a hlavně slyšet spíše v ulicích a na plážích, domácí Lotyši berou pořadatelství šampionátu hodně prestižně. A podobně ztratí ostych zcela jistě Lotyši i v dnešním měření sil proti Česku.

Fanoušci Lotyšska šetří na rozdíl od Litevců hlasivky do haly Arena Riga | Foto: Michal Jurman

Tento hotel s anglickým názvem byl v Jurmale vystaven za sovětské éry | Foto: Michal Jurman

Lotyšská Jurmala má své kouzlo | Foto: Michal Jurman

Lotyši mají fotbal na žebříčku hodnot o fous výše než basketbal | Foto: Michal Jurman

Estonští fanoušci míří skrz Rigu k basketbalové aréně | Foto: Michal Jurman

Michal Jurman, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme