OBRAZEM: V Helsinkách cvičí více než 20 tisíc účastníků Gymnaestrády

Finské Helsinki jsou plné barev. Právě tam začala 15. Gymnaestráda. Výpravy sportovců z celého světa se pro tento účel vybavily jednotnými úbory - tak například čeští sportovci nosí bílé bundy s modrými a červenými puntíky, Švýcaři oblékli tradiční červenou doplněnou bílým proužkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gymnaestráda | Foto: Tea Veseláková | Zdroj: Český rozhlas

Slavnostní ceremoniál, který zahájil letošní Gymnaestrádu, odstartovalo hromadné defilé účastníků. Nejpočetnější jsou domácí Finové, festivalu gymnastických sportů se jich účastní přes 4 tisíce. Česká výprava má víc než 800 členů a řadí se tak mezi ty početnější.

Setkání gymnastů se koná jednou za čtyři roky a ve světě gymnastiky je to velmi prestižní záležitost. Pořadatelé se proto důkladně připravili a jak potvrzuje maminka jedné mladé Finky, která na zahajovacím ceremoniálu vystupovala, akcí teď žije celé město.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahájení Gymnaestrády se zúčastnila i reportérka ČRo Tea Parkanová

„Jsem nadšený, že mám možnost se Gymnaestrády zúčastnit, jsem na ní poprvé. Moje skupina vystoupí na motivy tanga a pokusí se divákům přiblížit atmosféru Amazonie,“ říká 18letý reprezentant Portugalska Diego, který obdivuje různorodost kultur, které do Helsinek účastníci z celého světa přinesli.

Gymnaestráda je setkání sportovců všech generací. Například Českou republiku reprezentují mladé tanečnice akrobatického rock'n'rollu, stejně jako senioři ze sokolských organizací. Druzí jmenovaní předvedou v Helsinkách i historické sokolské kroje.

Gymnaestráda | Foto: Tea Parkanová

Věkovou pestrost přítomných sportovců ostatně zdůraznili už Finové, kteří připravovali slavnostní zahajovací odpoledne. Předvedli se na něm mladí gymnasté, rodiče s dětmi i jejich prarodiče. Nejdřív v sestavách vlastní skupiny a nakonec ve společné choreografii za doprovodu gymnaestrádní hymny.

Do Helsinek se sjelo přes 21 tisíc sportovců z 52 zemí světa. Publiku i sobě navzájem během příštího týdne předvedou, co v nich je. To vše pod letošním heslem Gymnaestrády Let´s make the earth move - tedy „pohněme společně zemí“.

Gymnaestráda | Foto: Tea Parkanová

Gymnaestráda | Foto: Tea Parkanová

Gymnaestráda | Foto: Tea Parkanová

Gymnaestráda | Foto: Tea Parkanová

Tea Veseláková, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme