Olympiáda v Londýně byla v historii samostatné ČR druhou nejúspěšnější

Největším a nejsledovanějším podnikem roku byly samozřejmě letní olympijské hry v Londýně. Češi se na nich zviditelnili nejprve díky klikujícímu autobusu u svého olympijskému domu, poté holínkami při slavnostním zahájení a nakonec i deseti medailemi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští medailisté. Zleva Zuzana Hejnová, David Svoboda, Jaroslav Kulhavý a Barbora Špotáková

Čeští medailisté. Zleva Zuzana Hejnová, David Svoboda, Jaroslav Kulhavý a Barbora Špotáková | Zdroj: ČTK

Národní hymna je pro sportovce píseň, co nikdy neomrzí. V Londýně mohli se zlatem na krku pozvednout hlas k zpěvu jejích slov hned čtyři sportovci. Začalo se ale nejdříve těsně pod vrcholem, tedy stříbrnými úspěchy vodního slalomáře Vavřince Hradilka a jinak vyučeného staroboleslavského zlatníka Ondřeje Synka.

Stejně jako tento veslař si neopakovatelnou atmosféru olympijské kanálu Eaton Dorney mohla vyzkoušet i Miroslava Knapková. Svěřenkyně trenéra Kacovského nakonec od nudného zkoušení upustila a konkurenci neskutečně vyškolila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olympiáda v Londýně přinesla skvělé představení českých atletů

„Poslední desítky metrů, Mirka Knapková vesluje pro zlatou olympijskou medaili! Už se nic nemůže stát, Mirka Knapková je první!“ hlásil z Londýna reportér Radiožurnálu Miroslav Augustin, hospodské obrázky při tom padaly v Česku ze zdí a veslařské kluby nestačily tisknout přihlášky.

První české zlato z letošní olympiády obstarala Knapková navzdory velkým problémům s mezižeberním svalem a možná o to sladší ještě byl tento historický olympijský úspěch českého veslování.

Knapková se následně stala v Londýně medailovou inspirací i pro další dámu českého sportu, oštěpařku Barboru Špotákovou. I když, jak se to vezme. Jednatřicetiletá hvězda české atletiky už totiž z Pekingu zlatou medaili měla, a tak ji nyní čekala mnohem těžší práce, tedy titul olympijské šampiónky obhájit. Svůj olympijský triumf nakonec Špotáková stvrdila ve čtvrté sérii a mohla si hodně, hodně oddechnout.

„Obhajoba je těžší v tom, že na vás tlačí média, je to tlak jako blázen!“

Věštění zlata z lógru

Až na samý závěr olympijských her si pak pro české fanoušky schovali dvě zlatá překvapení biker Jaroslav Kulhavý a moderní pětibojař David Svoboda. O úspěchu obou se rozhodovalo shodně až v úplně závěrečných fázích jejich závodů. Například o tom, že Kulhavého útok na Švýcara Schurtera v úplně posledním kopci vyjde na jedničku, měli ale čeští fanoušci u trati jasno už dávno před startem závodu.

„Dal jsem si ranní kafe a věštil jsem z lógru, tam to bylo jasně napsané,“ usmíval se jeden z českých příznivců.

Těžko říct, zda z lógrů věštili i fanoušci Davida Svobody, každopádně pokud ano, mohli mít jasno od samého začátku soutěže pětibojařů. Svoboda totiž založil na dobrý výsledek už v úvodním šermu, ve kterém vyrovnal olympijský rekord, a v dalším průběhu už šlo vše tak, jak mělo. K titulům mistra Evropy a světa přidal i ten olympijský, a hodně těžko se mu tak nyní bude hledat motivace do budoucna.

David Svoboda vybojoval premiérové české olympijské zlato v moderním pětiboji | Foto: ČTK

„To je pravda, teď jsem to skoro zkompletoval… Jsem mimo jiné i mistr světa ve dvojčlenných štafetách, zbývá ze světového šampionátu ještě to individuální zlato.“

Český kolektivní sport zastupovaly v Londýně pouze české basketbalistky, které z turnaje nakonec vypadly ve čtvrtfinále s výborně hrajícími Francouzkami, ačkoliv v závěru třetí čtvrtiny ještě vedly o 13 bodů.

Mezi kolektivní sporty by se ale vlastně dala řadit i tenisová čtyřhra, ve které tentokrát české barvy reprezentovalo duo H+H. Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká se na wimbledonských kurtech zastavily až ve finále o americkou zeď sester Williamsových. Fanoušci se ale klaněli i další českým medailistům, střelkyni Adéle Sýkorové nebo posádce čtyřkajaku Havel, Trefil, Dostál a Štěrba.

Loučení Phelpse a fenomenální Bolt

Nejenom příběh Štěrby, o jehož olympijském startu se kvůli dopingové kauze rozhodlo až v dějišti závodu, ale zdvihal ze sedaček a krátil pracovní doby českých fanoušků na nezbytné minimum. Londýnské Aquatics Centrum bylo svědky rozlučky s nejlepším olympionikem všech dob Michael Phelpsem.

Jen o kousek dál na atletické oválu pak přišel další vrchol londýnských her. Finále stometrového sprintu v čele s Usainem Boltem. Čas 9,63 setin sekundy, to je doba, během které Bolt dokázal zastavit svět. Čas nového olympijského rekordu.

Jamajčan Usain Bolt bude hlavní hvězdou mítinku Zlatá tretra Ostrava | Foto: ČTK

V Londýně ale vyloženě poražených snad nebylo. Neskutečně obětaví a smějící se dobrovolníci, neskutečná setkání, výzvy a výsledky. To vše stálo v pozadí i olympijského úspěchu českých sportovců, kteří za kanálemLa Manchevyrovnali v počtu zlatých medailí šestnáct let starou vizitku z nejúspěšnějších her v Atlantě.

I s odstupem více než čtyř měsíců nezbývá než zatleskat a doufat, že podobně budou naše dlaně hořet i za tři a půl roku, tentokrát v brazilském Riu.

ZPĚT NA ROK VE SPORTU 2012

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme