Olympijská naděje Přemysl Švarc sbírá body pro Londýn

Často vyprávíme ve Sportžurnálu o olympionicích, kteří dokráčeli až ke zlatým medailím. Tentokrát však představíme sportovce, který ještě před rokem o startu na Hrách skoro ani neuvažoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plavec | Foto: Martin Dorazín

A pokud nejste přímo triatlonoví fanoušci, možná čtete o Přemyslu Švarcovi vůbec poprvé. Přitom jeho šance na let do Londýna jsou poměrně vysoké. Ale pěkně popořádku. Stejně jako většina triatlonistů se i on dostal k tomuto sportu přes jednu jeho součást.

,,Já jsem nejdřív plaval, to mě nebavilo. Tak jsem zkusil dálkové plavání a můj strýc dělal bezhákový triatlon, takže jsem k tomu sportu měl přístup. A když přišel silvestr, seděl jsem s triatlonistama a v dobré náladě slíbil, že pojedu jeden závod. Půjčil jsem si kolo, objel jsem to, ale nedokončil. Ale nepřišlo mi to jako špatný sport. Druhý závod už jsem dokončil a nominoval se na mistrovxtví Evropy juniorů," popisuje trochu kuriózní skok do světa triatlonu Přemysl Švarc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olympijská naděje Přemysl Švarc sbírá body pro Londýn

Už v 18 letech začal objíždět závody Evropského poháru, což považuje ve své kariéře za hodně důležité - možná ještě víc než první medailové umístění, které přišlo v tureckém Erdeku o tři roky později.

,,Nakoplo mě, že mi můj trenér Zbyšek Zeman řekl, že nebudu jezdit jen na závody Českého poháru, ale i evropské. Že jsem jel do Chorvatska, Maďarska, viděl tam olympijského medailistu Řehulu - to mi pomohlo," tvrdí.

Dalším úspěchem sympatického triatlonisty je určitě pátá příčka ze světového šampionátu do 23 let v roce 2006. Poté nakoukl i do seriálů Světového poháru a mistrovství světa. A loni na podzim dosáhl svého dosavadního maxima: dvou pátých míst na podnicích Světového poháru v korejském Tongjongu a mexickém Huatalku.

,,Měl jsem předtím dobré soustředění a menší konkurenci na konci roku. Dvacet nejlepších odpočívalo, takže pokud jsem byl běžně 28., tak bez těch dvaceti jsem mezi nejlepšími. Měl jsem z toho hodně bodů," říkal.

Změna? Jestli peníze dávám, nebo dostávám

I když svá umístění Přemysl Švarc relativizuje, změnila mu kariéru. Účast na olympiádě, o které do té doby příliš nepřemýšlel, se stala jeho hlavním cílem. ,,Loni ještě nebyla, teď už pomalu ano. Když se šance naskytla, tak ji chci využít. Teď už jezdím kvalifikační závody na Londýn, už to je hlavní cíl," tvrdí.

A zatím se zdá, že by ho mohl šestadvacetiletý sportovec naplnit. V redukovaném olympijském žebříčku, který určí 53 mužů pro Londýn, je 37. Závodníkovi plzeňské Slavie se ovšem nezměnila jen kariéra, ale vlastně celý život.

,,Změna je cestování - věčně nejsem doma a přítelkyně nadává. Druhá změna - jezdil jsem závody ve Francii a Německu a měl z toho peníze, ale teď ty peníze jen investuju a nic nevydělám, protože když nejsem do desítky, tak nic není. A to je velká změna, když ty peníze na účtě nejsou," směje se Švarc.

Olympijské body

Skoro to zní, jako že se dá olympiáda víceméně koupit. ,,Systém je nastavený tak, že nominační závody jsou během dvou let. Kdo má peněz více - může objet všechny. Kdo má méně, vybírá, kde může získat body."

A plno triatlonistů teď s blížící se olympiádou investuje do svých startů financí více, takže navázat na dvě pátá místa z loňského roku je podle Přemysla Švarce v podstatě nereálné.

,,Přeci jen každý cítí olympiádu. Třeba v Mexiku byl z těch 65 přijatých na 120. místě žebříčku, teď je na 75. místě v žebříčku. Takže když bych chtěl být pátý, tak buď jsem blázen, nebo musím nasypat. A to nevím co, to neznám," směje se Přemysl Švarc, jehož dosavadním nejlepším výsledkem na evropském šampionátu je 28. pozice, na které skončil v letech 2008 i 2009. Letos zůstal jen o jednu příčku zpět.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme