Olympijská pochodeň hoří, Řekové ale řeší spíš přetrvávající krizi

V řecké Olympii byla pomocí slunečních paprsků zapálena olympijská pochodeň, kterou v rukou tradičně držela řecká kněžka. Ve druhé polovině května organizátoři převezou symbol olympijských her do Londýna, kde pak bude 70 dní putovat celou Británií.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spyridon Janniotis (L), řecký plavec, Alexander Loukos (R), britský boxer, si předávají olympijské světlo v řecké olympii. Olympijská pochodeň poputuje do Velké Británie

Spyridon Janniotis (L), řecký plavec, Alexander Loukos (R), britský boxer, si předávají olympijské světlo v řecké olympii. Olympijská pochodeň poputuje do Velké Británie | Zdroj: Reuters

Zažehnutí olympijské pochodně se spolehlivě podařilo už na první pokus, v Řecku totiž letos panuje slunečné počasí. Ceremoniál měl podle spolupracovnice Českého rozhlasu v Řecku Soni Dorňákové-Stamu nádhernou choreografii.

Nejprve se u chrámu shromáždily herečky a tanečnice představující antické kněžky, později se k nim přidal také malý chlapec, který utrhl ze stromu olivovou ratolest. Průvod se zapálenou loučí se pak vydal ke stadionu. Po skončení ceremoniálu převzal pochodeň i olivovou ratolest první ‚nosič‘, řecký plavec Spyros Janniotis, který má britské kořeny, jeho matka je totiž Angličanka.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Olympii byla zažehnuta olympijská pochodeň, poputuje po Řecku a Velké Británii

V Řecku se pochodeň zdrží osm dní a poputuje po trase dlouhé 3000 kilometrů. Jako druhý ji po 700 metrech převzal další potomek řeckého otce a britské matky, boxer Alex Loukos, pocházející z východního Londýna, který bude centrem Her.

„Na této trase se vystřídá až 650 běžců, světlo z Olympie navštíví 43 měst. Osmý den se pochodeň dostane do Atén, přes Akropoli a aténské nové muzeum až na panaténský stadion, kde 17. května večer proběhne ceremoniál předání ohně britskému olympijskému výboru, který ho vezme do Londýna,“ informuje Dorňáková-Stamu.

Řekové se ale zapalováním olympijské pochodně a její cestou příliš nezaobírají, kvůli ekonomické krizi v zemi totiž mají docela jiné starosti. Dnešního slavnostního ceremoniálu v Olympii se zúčastnilo jen několik stovek přihlížejících, tedy asi méně, než se očekávalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu v Řecku Soňa Dorňáková-Stamu popisuje ceremoniál zapálení ohně v Olympii

„Zapalování olympijské pochodně proběhlo samozřejmě ve zprávách a Řekové ji registrují, ale ve fázi, kdy krize není jen ekonomická, ale také společenská a týká se i lidských hodnot, se spíše zaobírají tím, jak razantně se snížila za poslední dva roky jejich životní úroveň. Proběhly tu volby, lidé se obávají, že budou následovat další, charakterizuje je nejistota a strach z budoucnosti, stejně jako obavy z narůstající nezaměstnanosti,“ přibližuje aktuální náladu v Řecku Dorňáková-Stamu.

Lidé jsou podle ní zklamaní z přítomnosti a antické poselství naděje je v těžké době neoslovuje.

Po předání britskému olympijskému výboru se pochodeň vydá do Británie, kde s ní během sedmdesáti dnů urazí na osm tisíc lidí 12 000 kilometrů. Slavnostní zahájení olympiády je naplánováno na 27. července.

Poprvé byla olympijská pochodeň zažehnuta v roce 1936. Slavnostní ceremoniál doprovází i zvláštní hymna, kterou složil už v roce 1896 Spyridon Samaras. Oficiální hymnou se ale stala až v roce 1958.

Alena Benešová, Václav Žmolík, Tereza Jelínková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme