Olympijského medailistu Dostála těší, že ho lidé poznávají. Úspěchem v Riu chce inspirovat děti

Přilákat děti k pohybu. I to je v současnosti jeden z nepsaných úkolů úspěšných sportovců. Je si toho vědom i dvojnásobný medailista z olympijských her v Riu Josef Dostál. Přestože měl český kajakář už i lepší sezonu než je ta letošní, lidé si ho teď všímají mnohem víc než před vrcholem v Brazílii. A toho se snaží využít podobně jako další úspěšní olympionici k motivování mladých.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kajakář Josef Dostál ponese na slavnostním zahájení českou vlajku | Zdroj: Reuters

Přestože Josef Dostál skončil v olympijském závodě kajakářů na jeden kilometr na druhém místě za Španělem Walzem, ohlas na stříbro z Ria byl mnohem větší než před dvěma lety.

Tehdy vybojoval titul mistra světa ve stejné disciplíně a to samé se mu povedlo se čtyřkajakem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po olympiádě to musíme odpracovat jakožto tahouni, kteří inspirují malé děti ke sportu, vyzývá kajakář Josef Dostál

„I když jsem měl lepší výsledky v samotném sportu – v roce 2014 jsem se stal dvojnásobným mistrem světa a dost to proběhlo v médiích – paradoxně mě nikdo moc nepoznával. Ale jak je olympiáda sledovaná a je to mediálně zajímavé i po jejím skončení, lidé mě poznávají,“ těší Dostála.

Ačkoli ho ostatní sportovci a funkcionáři varovali, že po stříbru a bronzu z Ria ztratí soukromí, neustále ho bude někdo obtěžovat s žádostmi o rozhovory, fotky a podpisy, třiadvacetiletý dvoumetrový vodák si i poolympijské chvíle užívá.

„Mně to přijde hrozně fajn. Dřív mě rozčilovalo, že mě nikdo nepoznával. Když se mě na to ptali, říkal jsem, že je to škoda. A teď když jdu, zastavují mě, jestli se s nimi můžu vyfotit. To je úplně super,“ rozzáří se teď už trojnásobný olympijský medailista.

Olympijské vzory jsou důležité

A navíc trochu jinou rovinu nabírá – pro někoho možná malicherná – honba za medailemi, když se úspěšní olympionici stanou vzory pro děti, které se pak místo sezení u čehokoli věnují pohybu.

„Po olympiádě to musíme odpracovat jakožto tahouni, kteří inspirují malé děti ke sportu. Před čtyřmi lety před Londýnem byla základna poloviční než teď. Poté se rozrostla i díky výsledkům, které pravidelně vozíme z mistrovství světa,“ říká Dostál.

Elitní čeští sportovci se po sezoně chtějí věnovat po pohybu toužícím klukům a holkám co nejvíc času. Jedním z těch, pro kterého byli v životě velmi důležití úspěšní závodníci, je i olympijský šampion z londýnského moderního pětiboje David Svoboda.

„Když jsem byl malý, sportovní vzory pro mě byly hodně důležité. Neřadím se mezi hvězdy, které mě tenkrát motivovaly, třeba Honza Železný, Martin Doktor a další. Ale strašně rád budu aspoň částečně plnit stejnou funkci a motivovat mladé sportovce a děti,“ doplňuje trojnásobný olympionik Svoboda.

Jakub Marek, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme