Olympijský festival mládeže bude bez řady zemí. Východní Turecko považují za rizikovou oblast

Olympijský festival mládeže je pro řadu náctiletých sportovců vrcholem dorosteneckého závodění. Reprezentanti několika zemí ale budou v letošním roce o tento zážitek ochuzeni. Za necelé dva týdny začnou zimní Hry v Erzurumu, jenže některé země účast odřekly. Východní Turecko je pro ně příliš rizikovou oblastí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecká hala

Turecká hala | Foto: EYOWF

„Rakousko, Švýcarsko, atd. Maďarsko, Lotyšsko, Andora, Irsko.“ V minulých letech nepřicházelo v úvahu, že by výpravy těchto zemí chyběly na festivalu mládeže, jenže letos naopak nechybí ve smutném výčtu Kateřiny Nyčové, české manažerky evropského olympijského výboru právě pro mládežnické hry.

Absence rakouských lyžařů na sjezdařských svazích, nebo švýcarských běžců na tratích v Erzurumu v už před samotným zahájením trochu kazí celkový dojem. Pořadatelé rozhodnutí zmíněných zemí respektují a nahlas vyřknuté obavy neberou na lehkou váhu, ale nic z toho neubírá na jejich přesvědčení, že na EYOWF půjde vyloženě jen o sportovní výkony.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mladé zimní sportovce čeká jeden z vrcholů sezóny v oblasti, kam se někteří báli odjet

„Kdybych se domnívala, že tam skutečně hrozí nějaké nebezpečí, tak budu asi první, která té akci rozhodně řekne ne. Já osobně se nedomnívám, že riziko hrozí. Na druhou stranu, pokud se mě globálně zeptáte, jestli někde hrozí riziko, tak vám řeknu, že riziko hrozí na celém světě,“ říká Kateřina Nyčová.

Stejně zřejmě uvažují i členové vedení české výpravy, která teď už jistojistě do Erzurumu odcestuje. „Na e do Turecka odjede jedenačtyřicet českých reprezentantů. Je to tak, že apriori jsme neuvažovali, že bychom výpravu nevyslali. Samozřejmě jsme zvažovali i možná rizika, nicméně informace, které máme od ministerstva zahraničních věcí i od organizátorů, jsou takové, že výprava odcestuje,“ vysvětluje tisková mluvčí Českého olympijského výboru Barbora Žehanová necelé dva týdny před zahájením olympijského festivalu mládeže.

Mimochodem další sportovní akcí pořádanou poměrně daleko na východě v místech, kde už Evropa přestává být Evropou. „Akce pořádají země, které na to mají peníze. Ano, v posledních letech vidíme tendenci, že to je spíš na východě. Je smutné, že západ není schopen z veřejných prostředků akce financovat. My pořádáme akce tam, kde máme kvalitní pořadatele, a Turecko rozhodně kvalitní pořadatel je,“ dodává přímo z Turecka manažerka tohoto sportovního festivalu Kateřina Nyčová.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme