Olympijský zeměpis – Alexej Němov

Na dvou letních olympijských hrách získal dohromady neuvěřitelných dvanáct cenných kovů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Němov na OH v Aténách | Foto: Olympic.org

Už z této charakteristiky je jasné, že dnešní olympijský zeměpis musí být buď o plavci, nebo sportovním gymnastovi. A správně je druhá možnost. Dnes si totiž od vyprávíme příběh ruského gymnasty Alexeje Němova.

Do tělocvičny v rodném Togliati ho poprvé vzala matka, Alexejovi bylo tehdy šest let. Ve čtrnácti už se díky svým neobyčejným pohybovým schopnostem probojoval do sovětské juniorské reprezentace.

Mezi seniory se poprvé ukázal v šestnácti letech, na světovém šampionátu v Birminghamu ale teprve nabíral zkušenosti. Ty pak prodal na olympijských hrách v Atlantě v roce 1996. Tehdy dvacetiletý Němov získal celkem šest medailí, z toho dvě zlaté - v přeskoku a v soutěži týmů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olympijský zeměpis – Alexej Němov

Po veleúspěšně olympiádě ale přišlo rychlé vystřízlivění. Němov musel na operaci ramena, prakticky tím skončily jakékoli jeho ambice na kruzích, které na závodech až do konce kariéry vynechával.

Krize

A přišla i výsledková krize. Po dobré kvalifikaci následovaly zkraty v závodech, anebo naopak. Čtyři roky Němov nevyhrál velkou medaili. Nebylo proto divu, že před dalšími Hrami v Sydney favoritem nebyl.

Jenže stalo se něco neuvěřitelného. Němov u protinožců exceloval, získal dalších 6 cenných kovů, mezi nimi i zlaté medaile na hrazdě a ve víceboji. Především jeho pojetí hrazdy bylo úchvatné - Němov dokázal v jediné sekvenci předvést 7 po sobě jdoucích prvků. I díky tomu Rusové na plné čáře porazili své odvěké gymnastické rivaly z Číny.

„Nejdůležitější pro mě bylo vybojovat jakoukoli medaili - opravdu jakoukoli. Ale samozřejmě, my v ruském týmu jsme snili o tom, že olympijské hry vyhrajeme. Povedlo se to, Čína skončila až za námi. Právě Číňani vždycky vyhrávali, ale v Sydney jsme je konečně dokázali porazit,“ radoval se tehdy Alexej.

Třetí pokus

Do třetice si Němov vyzkoušel atmosféru olympiády v Aténách 2004, tedy na sklonku své kariéry. Tentokrát už sice bez medailového lesku, ale nikoli nepovšimnut. Miláček publika byl totiž po jedné ze soutěží ohodnocen rozhodčími tak špatně, že diváci bučeli a pískali tak dlouho, dokud arbitři ruskému gymnastovi nepřidali body.

Ani tak Němov na další cenný kov nedosáhl, postaral se ale o prvotřídní rozruch, protože poprvé a zřejmě i naposledy v historii způsobil sportovec to, že rozhodčí se nechali ovlivnit diváky a přehodnotili svůj původní verdikt. I díky Alexeji Němovovi tak v gymnastice vzniknul nový bodovací systém, který je převedený do praxe od roku 2006.

Vojtěch Bidrman, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme