Olympijští medailisté vybírali děti, kterým pomůže Česká olympijská nadace

Barbora Špotáková, David Svoboda, Miroslava Knapková a Vavřinec Hradilek se sešli v prostorách Českého olympijského výboru a vybrali žádosti čtyřiceti osmi dětí, které i přes svou složitou situaci budou moci díky darům České olympijské nadace sportovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirka Knapková a vavřinec Hradilek v cíli třicetikilometrového závodu | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

„Jsou to rodiny se sociálními problémy, kde je rodič v invalidním důchodu nebo maminka je samoživitelka. Sama to osobně znám. Pro mě bylo nejdůležitější, když musela maminka vydat peníze na sportovní soustředění dvakrát do roka, což je největší výdaj za půl roku, na který prostě nemáte. Takže většinou jde o sportovní soustředění nebo žádají o sportovní vybavení. Dokonce tam jsou i případy, které žádají o sportovní obuv, což je základní věc, když chcete začít sportovat.“

Oštěpařka Barbora Špotáková vysvětluje, komu a čím začíná pomáhat Česká olympijská nadace a dává tím najevo, co je smyslem - ulehčit situaci nikoli primárně talentovaným dětem, ale těm, které mají o sportování zájem, jenže bez cizí pomoci by si to nemohly dovolit. Pro začátek se dvě stě tisíc korun vybralo mezi českými medailisty z posledních dvou olympiád a pomohla i dražba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká olympijská nadace pomáhá malým sportovcům

„Podařilo se získat další peníze pro nadaci i tím, že jsme vydražili za milion korun stěnu slávy,“ říká předseda olympijského hnutí Jiří Kejval a je přesvědčený o tom, že nadaci se podaří hlídat, aby se peníze skutečně dostávaly jen k potřebným na nezbytné poplatky a aby nešlo o žádný sponzoring. Komise složená ze sportovců například zamítla žádost, ve které chtěl dotyčný peníze na opakovaný lyžařský trénink v Alpách.

„Snažíme se být v kontaktu s těmi sportovními kluby, kde ty děti provozují činnost, a dostáváme zpětnou vazbu,“ pokračuje Jiří Kejval.

Nadace pomáhá opravdu potřebným

Deset tisíc korun posílá nadace, která chce svou činnost neustále rozšiřovat, pro tentokrát na 48 adres. Namátkou chlapci, jemuž zemřel otec při autonehodě a jehož matka potřebuje finanční výpomoc, aby se syn mohl věnovat florbalu. Nebo dívce upoutané na invalidní vozík, která potřebuje peníze, aby mohla startovat na turnajích v hodu kuželkou. Podobné žádosti by chtěla Česká olympijská nadace v budoucnu pokaždé vyslyšet.

„Jde o to, jakou formou budeme pokračovat dál v tom, abychom získali co největší množství peněz a mohli podpořit co nejvíc dětí.“ Jak vyplývá ze slov Jana Železného, i na další nadační schůzi, která by měla být za čtvrt roku, budou mít sportovci o čem debatovat.

Jan Kaliba, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme