Olympionici testují oblečení pro OH v Londýně

Co na sebe? Tuto obyčejnou otázku neřešíte ráno před odchodem do práce nebo do školy jen vy, s výhledem na olympiádu v Londýně si ji už teď kladou také čeští sportovci. Čtveřice Ondřej Synek, Eva Vítečková, Tereza Huříková a Petr Mašek se totiž podílí na přípravě olympijské kolekce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Development team - Petr Mašek, Eva Vitečková, Ondřej Synek, Václav Hrbek | Foto: Martin Malý (ČOV)

Rok a půl před vrcholem příštího roku začnou testovat materiály nového oblečení. Také vám jedno jméno v seznamu nesedí? Asi bez problému byste si zařadili Synka do veslařské loděnice, Vítečkovou na basketbalovou palubovku, Huříkovou na horské kolo, ale kam s tím Maškem? Petr Mašek je horolezec, který už má na kontě několik osmitisícovek.

"V těch velehorách je výkyv teploty během čtyřiadvaceti hodin padesát, klidně i šedesát stupňů. Takže tam se to dá prověřit v hodně extrémních podmínkách. Materiál tam projde takovým tvrdým testem," objasňuje své angažmá Petr Mašek, který podobně jako jeho kolegové nafasoval první kusy oblečení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olympionici testují oblečení pro OH v Londýně

Náměty na zlepšení kolekce mohou všichni hlásit výrobci - tak jako před Hrami ve Vancouveru. "Připomínky, které jsme dostali, jsme do kolekce zapracovali. To se týkalo třeba bot, aby neklouzaly, nebo velikostí, protože sportovci jsou trochu méně konfekční než zbytek populace. Takže takové připomínky se tam dávaly," připomíná výrobní ředitel firmy Alpine Pro Václav Hrbek.

Jeho slova o problémech s velikostí výbavy potvrzuje i Eva Vítečková, která se 190 centimetry výšky ví své. "Párkrát jsme přijeli pozdě a větší velikosti už byly vybraný. Zbyly menší a Péťa Kulichová s tím měla trochu problémy, my ani tak ne."

Zmíněná Petra Kulichová má totiž oproti Vítečkové ještě o sedm centimetrů navíc. Když už jsme u těch čísel, Ondřej Synek má bez centimetru dva metry. Jeho požadavky se ale netýkají prioritně rozměrů. "Hodně se potím, tak abych nebyl v mokru, aby mi nebyla zima. V Londýně může být jak vedro, tak velká zima a pršet. Takže oblečení musí splňovat tyto požadavky."

Design veslařský mistr světa neřeší, i když by na oblečení podobně jako Eva Vítečková rád viděl české národní barvy. Basketbalistce by se líbilo, kdyby se kolekce vzhledem příliš nelišila od té vancouverské, která podle ní byla sice trochu šílená, ale Češi nešli přehlédnout a nikdo si je nepletl třeba s Rusy.

Originalitu sice v Alpine Pro nevylučují, oblečení pro Londýn se ale tomu z Vancouveru prý podobat nebude. A kde sportovci přírůstky do šatníku vyzkouší? Pochopitelně především při tréninku, využití je ale samozřejmě širší. "Můžu si ho klidně obléknout i k televizi, uvidíme," směje se Ondřej Synek. Snad bude mít stejně dobrou náladu i tehdy, až kolekci oblékne opravdu naostro, tedy na tratích olympijského Londýna.

Jan Suchan, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme