Organizátoři OH zaslouží zlato, hlásí z Londýna František Dvořák

Český olympijský výbor dopoledne vypravil první speciál do Londýna, dějiště letních olympijských her. Na palubě letadla je celkem dvanáct sportovců včetně dvojnásobné olympijské vítězky vodní slalomářky Štěpánky Hilgertové nebo gymnasty Martina Konečného. Podrobnosti připojil v Ranním interview šéf české olympijské mise František Dvořák.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Development team - František Dvořák

Development team - František Dvořák | Foto: Martin Malý (ČOV)

Na palubě letadla budou vodní slalomáři a také gymnasté, co všechno s sebou do Londýna povezou?

„V tom první leteckém speciálu ještě poletí zbytek štábu, na který čekáme. Tady ve vesnici se totiž připravují jen věci pro základní provoz výpravy. Využili jsme toho, že v prvním speciálu letí tak málo sportovců, takže slalomáři mají s sebou lodě, které hned po příletu převezeme k vodnímu kanálu.“

Čistě logicky, jak těžké je přepravit vybavení na olympiádu a které se třeba přepravuje nejkomplikovaněji – jsou to právě lodě?

Přehrát

00:00 / 00:00

Do Londýna dnes přiletí první čeští sportovci, podle šéfa české výpravy Františka Dvořáka je vše připraveno na jedničku

„Ano, je to takový zvláštní materiál. To je i problém skokanských tyčí nebo oštěpů. Hlavní materiál ale dopravujeme cargem, které nám sem dorazilo teprve 13. července. Byl to velký objem beden, celkem jich bylo 72, což je asi jeden a půl tuny materiálu a dalších věcí, třeba kol. Logisticky je to velmi složité.“

Kdy poletí do Londýna největší skupina českých olympioniků a kolik speciálů Český olympijský výbor vypraví celkem?

„Celkem počítáme s šesti lety. Největší skupina přiletí 24. července, ten den dokonce poletí z Prahy dvě letadla.“

Vy jste měl možnost už vidět olympijskou vesnici, jak to tam vypadá, na co se mohou sportovci těšit?

„Vesnice je perfektně připravena, oficiálně se otevírá dnes. Z naší výpravy jsme tu zatím jen tři, dělali jsme registrační mítink všech nominovaných a připravili jsme i ten základní provoz mise, aby už dnes měli první sportovci vše připraveno. Vesnice je pěkně upravená, je tu veškerý servis a komfort. Po této stránce mají už teď organizátoři zlatou medaili.“

Londýn otevírá olympijskou polikliniku. Je špičková, sportovci do ní ale nechtějí

Číst článek

Co všechno uvnitř olympijské vesnice je?

„Je to rezidenční zóna, kam mohou jen akreditované osoby. Vstup do vesnice je řešen přes mezinárodní zónu, kam mohou chodit i návštěvy. Jinak je tu veškerý servis, banka, obchody, pošta – zkrátka vše, co člověk potřebuje k normálnímu životu.“

A jak to vypadá na sportovištích, je tam všechno hotové?

„Ano, sportoviště jsou rovněž připravena, dělaly se tam už testovací soutěže, takže je prověřen provoz a všechny sportovně-technické záležitosti. I po této stránce mohou Hry začít.“

Pokud byste měl srovnat olympijské vesnice a místa, kde se letní olympiáda konala, jak byste oznámkoval, ohodnotil Londýn?

„Hry se takhle dají jen těžko srovnávat. Londýn bude opravdu hodně o sportu, Britové tento koncept představili i v Pekingu, když přebírali olympijský prapor jako další organizátor. Tyto hry jsou pojaty evropsky, neokázale, ale velmi sportovně.“

Čili v Číně šlo hlavně o okázalost a velkolepost?

„Dalo by se to tak říct, Čína se chtěla ukázat jako vyspělý stát, který má vysokou úroveň sportu. Chtěla být viděna jako velmoc."

Alena Benešová, Jiří Chum, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme