Osmiveslice Dukly Praha jasně vládne Primátorkám. Na světovou elitu by to ale nestačilo

České veslování má v současné době dvě obrovské hvězdy. Skifaři Mirka Knapková a Ondřej Synek patří mezi absolutní světovou elitu, větší posádky se ale mezi nejlepší přibližují jen těžko. A platí to i pro jednu z královských veslařských disciplín - osmiveslici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězná osmiveslice pražské Dukly v cíli Primátorek | Zdroj: ČTK

Veslování není v Česku zrovna masově populární sport, špičkových závodníků je omezený počet. A to limituje i sestavení konkurenceschopné osmy.

"My jsme to letos zkoušeli. Kdybychom tam dali nejlepší veslaře, včetně skifařů jako Ondra Synek, tak bychom asi sestavili osmiveslici, která by se možná dostala do finále na mistrovství světa. Při určité konstelaci by kluci mohli pomýšlet i na medaili. Osmiveslice je ale alchymie. Nestačí jen dát nejlepší lidi dohromady. Je třeba mít partu, která si sedne," myslí si předseda Českého olympijského výboru a Českého veslařského svazu Jiří Kejval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve srovnání se světovou elitou by výkonnost české osmiveslice na velkých akcích nestačila

Trenérem, který zkoušel vybudovat takovou posádku, je Petr Blecha. Osmiveslice pod jeho vedením mimo jiné odjela i na evropský šampionát, kde obsadila šesté místo - poslední ve finále „A".

Sen kouče Dukly Praha tak prozatím skončil.

"Byla tam nedůvěra, že bychom mohli uspět. Taky na to bylo málo lidí a trochu se na nás podepsalo, že jsme byli hned kritizovaní a nikdo nám po mistrovství Evropy nevěřil. Stačilo více důvěry a kluci by byli hned šťastnější. Bylo by to pak určitě víc kompaktnější," říká Petr Blecha, který možná tajně doufal v účast na světovém šampionátu.

Osmiveslice Dukly nenašla soupeře ani na 100. ročníku Primátorek

Číst článek

Vedení Českého veslařského svazu ale nemělo pro jeho plány pochopení. A sám Blecha přiznává, že výkonnost posádky nebyla na úrovni těch nejlepších.

"Opravdu jsem si představoval, že bychom to mohli dokázat. Když jsem ale viděl závody v Luzernu a na mistrovství světa, tak bychom tam jeli o pozice na úrovni malého finále. Stálo by to hodně peněz. Já jsem rád, že jsem tam jel alespoň s polovinou posádky, a nemůžu říct nic jiného, než že bych to chtěl zkoušet dál," nevzdává se naděje Petr Blecha.

Mirko Vasić, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme