Paralympiáda v Londýně ukázala vítězství ducha nad hmotou

Olympijské hry v Londýně jsou už teď označovány za jedny z nejlepších v historii. Londýn ale pár týdnů po skončení klasických Her výrazně posunul také názor celého světa na sportování handicapovaných, když se famózně zhostil i organizace paralympiády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklističtí medailisté z paralympiády: zleva Jiří Bouška, Tereza Diepoldová, Jiří Ježek | Foto: Tereza Jelínková

Okusit elektrizující atmosféru přímo na sportoviště přišlo neuvěřitelných 2 700 000 diváků a ti, kteří se třeba do Olympic Parku nedostali, hltali veškeré informace z televizních obrazovek, internetu nebo novin. Všude tam našli vedle sportovních výkonů také příběhy lidí, pro které handicap neznamenal konec, ale nový začátek.

„Je úžasná zkušenost, být na stadionech a vidět nadšené davy lidí. Ale paralympionici nemají čas zabývat se tím, co nejde, ale posouvat hranice toho, co jde,“ usmál se předseda Mezinárodního paralympijského výboru Philip Craven.

Přehrát

00:00 / 00:00

Paralympiáda v Londýně přilákala stejné davy lidí jako klasická olympiáda

Celkem 4200 sportovců ze 166 zemí přijelo do Londýna, aby bojovalo o medaile, ale také aby vyslalo prostřednictvím britské metropole do světa jasné poselství: to, že nám chybí končetina nebo nám zrak či sluch neslouží tak, jak by měl, ještě neznamená, že nám chybí chuť dokázat ostatním, že umíme překonávat sami sebe i nepřízeň osudu.

„Příště, až dítě uvidí někoho s protézou, už to najednou nebude věc, o které se nemluví. Tyhle paralympijské hry hodně změní přístup lidí,“ prorokoval nejproslulejší handicapovaný sportovec světa Oscar Pistorius, a Londýn mu dal za pravdu.

Letošní paralympijské hry byly pro mnoho lidé určitě tím nejúžasnějším zážitkem v životě. Taková koncentrace vítězství ducha nad hmotou totiž nikde jinde k vidění není.

ZPĚT NA ROK VE SPORTU 2012

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme