Paralympici se těší do Londýna hlavně na fanoušky a atmosféru

V jedenáct hodin dopoledne se z letiště v Praze-Kbelích odlepil vládní speciál se vzácným nákladem - do Londýna odnesl převážnou část české paralympijské výpravy. Celkem se v britské metropoli představí 47 českých sportovců - a věřte nevěřte, o úspěch v podobě medailí jim jde až na druhém místě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Ježek | Foto: Press kit

„Já se těším na Angličany, na Londýňany, myslím, že si olympiádu i paralympiádu vzali strašlivě za svoji. Jsou to úžasní lidé a bude to skvěle nachystané,“ myslí si český plavec Jan Povýšil.

„Asi to bude podobné Sydney, které dodneška považuju za nejlepší paralympijské hry, které kdy byly, a myslím, že tohle bude ještě lepší, že jich tam bude ještě víc a budou ještě příjemnější. Hrozně se na to těším," vykresluje Povýšil to, co si chtějí užít všichni čeští sportovci - skvělou atmosféru paralympijských her.

„Dráha je tam populární dlouhodobě, opravdu velice populární. Lístky na dráhu jsou beznadějně vyprodané, nedostanou se tam známí ani rodina, bylo bez šance někde koupit lístek,“ lituje s úsměvem cyklista Jiří Bouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští paralympici odlétají do Londýna, na paralympiádě si chtějí užít hlavně skvělou atmosféru

„A jak bylo vidět na olympiádě, tak asi i díky Tour de France nabrala i silnice na vysokých obrátkách, byly tam davy lidí, takže si myslím, že by mohli fanoušci přijít i na naše závody," těší se Bouška třeba na entuziasmus, který v Angličanech povzbudil triumf Bradleyho Wigginse v nejtěžším etapovém závodě světa.

Na ohromnou podporu fanoušků se budu moci spolehnout i atleti, kteří budou bojovat o mety nejvyšší přímo na olympijském stadionu - a ten během klasické olympiády doslova praskal ve švech.

„Věřím tomu, že tím, že je to kousek, dá se říct za humny, bude tam hodně Čechů. A že když se podívám do toho kotle, najdu českou vlajku a české fanoušky mnohem lehčeji než v Pekingu. Uvidíme," láká české příznivce sportu do Londýna obhájkyně zlaté medaile, koulařka Eva Kacanu.

Podle zprávy Mezinárodního paralympijského výboru to vypadá, že poprvé v historii paralympijských her bude vyprodáno.

Symbolika Spojeného království

V Británii už hoří první z paralympijských ohňů, v Severním Irsku, další by měly být zažehnuty na nejvyšších horách Anglie, Walesu, Skotska. Ohně zapalují skupiny britských skautů, které nad paralympijským ohněm převzaly záštitu a mají mezi sebou hendikepované sportovce.

„Procedura by měla být taková, že po zažehnutí pochodní na čtyřech vrcholcích doputují pochodně v rukou sportovců a skautů do čtyř hlavních měst všech zemí Spojeného království, odkud se vydá jedna pochodeň do centra paralympijských her, tedy do Londýna,“ informuje spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zájmu fanoušků o lístky i zapálení paralympijského ohně informuje Ivan Kytka

Větší počet pochodní přitom symbolizuje Spojené království, proces zapalování ohně se těší stejnému zájmu jako zahájení tradiční olympiády, bude ho dokonce přenášet britská televize. Souvisí to i s faktem, že péče o hendikepované sportovce je ve Velké Británii na vysoké úrovni.

„Na obrovském zájmu se podílí i to, že dvě třetiny Britů, kteří se hlásili o lístky na hlavní soutěže klasické olympiády, se do Olympic Parku nedostali a berou to teď jako možnost podpořit své paralympiky a také navštívit místa, která byla v centru světové pozornosti.“

Ve Velké Británii budou mít hendikepovaní sportovci vynikající podmínky pro sport i běžný život. V místech, kde se konaly tradiční olympijské hry, zůstaly zachovány dopravní olympijské pruhy s přednostní dopravou. Fungovat bude i úprava veřejné dopravy pro paralympiky i jejich fanoušky.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme