Paralympijské hry zahájila v Londýně královna Alžběta II.

13 minut po půlnoci českého času zahájila britská královna Alžběta II. v Londýně letní paralympijské hry. Těch se nakonec zúčastní 164 zemí. Malawi a Botswana svou účast na poslední chvíli odřekly. Zahajovací ceremoniál viděl vyprodaný Olympijský stadion i miliony diváků po celém světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahajovací ceremoniál paralympijských her byl v Londýně velkolepý | Zdroj: Reuters

Předseda organizačního výboru Sebastian Coe přivítal hendikepované sportovce v zemi, kde se tradice klání postižených sportovců zrodila.

Poprvé v historii si zahájení olympijských i paralympijských her nenechala ujít britská panovnice Alžběta II. Kromě Jejího Veličenstva sklidil bouřlivý potlesk i geniální fyzik Stephen Hawking, který přihlížející vyzval ke „zvědavosti a pohledu vzhůru ke hvězdám a ne dolů na vlastní nohy."

Přehrát

00:00 / 00:00

Londýn už žije paralympiádou

Na počest Hawkingova nejznámějšího díla se v podobě ohňostroje a tanečníků s deštníky odehrál na ploše Olympijského stadionu Velký třesk. Fyzika se prolínala i další částí velkolepého večera, kdy se diváci za citelného chladu bavili třeba pohledem na Newtonovo jablko i Higgsův boson.

Až do 9.září teď bude Londýn patřit paralympikům.

Jiří Hošek, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme