Paralympionici popsali své pocity. Když vlezu za stůl, vnímám jen míček, říká stolní tenista Suchánek

Čeští sportovci vybojovali na paralympiádě v Riu de Janeiru celkem sedm medailí. Jednu zlatou, dvě stříbrné a čtyři bronzové. Je to nejmenší počet od her v Atlantě v roce 1996. Porovnání ale může být v tomto směru zavádějící. Za dvacet let se totiž mnohé změnilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paralympijský stolní tenista Jiří Suchánek (v červeném) v souboji se Slovákem Jánem Riapošem | Foto: Pavel Petr | Zdroj: Český rozhlas

Až do roku 2004, kdy se bojovalo o medaile v Aténách, bylo na hrách víc disciplín. Především pro širší okruh handicapů. A neslučovaly se kategorie.

Některé disciplíny se už také v programu neobjevily. Neplatí to o stolním tenisu, v němž na paralympiádě v Riu vybojoval bronzovou medaili Jiří Suchánek.

Při vypjatých bojích za zelenými stoly se dokázal maximálně soustředit. „Když člověk vleze za stůl, má klapky na očích. Vidí jen balónek a stůl. A hecováním pak může znejistět soupeře,“ popsal své pocity Suchánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jedna zlatá, dvě stříbrné a čtyři bronzové medaile. S takovou bilancí se z paralympiády v Riu vrací čeští sportovci

Hned dvě medaile – stříbrnou a bronzovou – získala v Brazílii plavkyně Běla Třebínová. Po svých závodech prozradila, co se za jejími výsledky skrývá. „Nedokážu odfláknout závod. Jakmile se řekne ‚Na místa‘, napružím se a dám tam všecko, co ve mně je,“ prozradila Třebínová.

Placky ze stejného kovu si na krk pověsil také lukostřelec David Drahonínský. Poprvé v individuálním závodě, podruhé v mix týmu společně se Šárkou Musilovou. „Bylo to neuvěřitelný. Obrečel jsem to radostí. Šárka se dokáže kousnout a já jsem jen udělal, co se ode mě čekalo,“ řekl Drahonínský.

Z třetího místa se pak radovala atletka Eva Berná ve vrhu koulí. A zlato na trati padesát metrů znak ho z paralympijského bazénu vylovil plavec Arnošt Petráček. Za čtyři roky budou handicapovaní sportovci bojovat o medaile na letních hrách v japonském Tokiu.

Pavel Petr, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme