Patří mezi nejlepší, těší se trenér basketbalistek na posilu, čerstvá reprezentantka chce evropský titul

Basketbalová pivotka narozená v Bronxu Kia Vaughnová působí v pražském USK už pátou sezonu. A od nedávna může nastupovat také za českou reprezentaci. Premiéru na velké mezinárodní akci si odbude na červnovém mistrovství Evropy v Praze a Hradci Králové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kia Vaughnová patří mezi největší opory ZVVZ USK Praha

Kia Vaughnová patří mezi největší opory ZVVZ USK Praha | Zdroj: ČTK

„Takový je dnes trend, že si družstva zalepují díry, které je tlačí. Tady se to nabídlo proto, že tu Kia je pět let, není to klasický gastarbeiter, kterého bychom si někde vyhlédli. Tady to bylo tak, jak to má být, že po pěti letech požádala o občanství,“ poukazuje trenér českých basketbalistek Ivan Beneš na skutečnost, že v tomhle případě naturalizace americké hráčky nebyla nijak účelová a umělá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Trenér basketbalové reprezentace Ivan Beneš přivítá velkou posilu. Kiu Vaughnovou už zná z USK

Národnímu týmu může 193 centimetrů vysoká a hřmotná pivotka hodně pomoct. „Nejde to vyčíslit, ale doufám, že bude velkou posilou. Je špičkovou evropskou hráčkou. Euroligu hraje už kolik let a patří tam mezi nejlepší. Když bude předvádět podobné výkony, bude posilou,“ věří trenér.

Beneš Vaughnovou zná. Z pozice asistenta trenéra je s ní v USK v takřka každodenním kontaktu - stejně jako většina spoluhráček, které potká i v národním týmu. Sebevědomá je 30letá pivotka dost a věří si i na mistroství Evropy.

„Je to v Praze, takže možné je všechno. Záleží, jak budeme hrát jako tým. Samozřejmě bych chtěla vyhrát všechno, titul je můj cíl, ale ani semifinále by nebylo špatné,“ říká čerstvá posila české reprezentace.

„Teď jde o to, co je úspěch. Kia je optimistka a začala hned mluvit o Final Four. Já bych byl malinko opatrnější. Cíl je dostat se do Prahy a pak se uvidí,“ přeje si Beneš projít minimálně do čtvrtfinále.

Basketbalistka Vaughnová dostala české občanství, reprezentovat může už na ME

Číst článek

A tyhle šance českého národního týmu právě Kia Vaughnová zvyšuje a dává jim reálné obrysy. Vyniká v několik činnostech na palubovce. „Věřím, že si splní obrannou i útočnou roli. Umí hrát zády ke koši, je vynikající v doskakování a má výbornou střelu ze střední vzdálenosti. Je to výborná hráčka, která je stabilní,“ chválí Ivan Beneš.

Pod tlakem a velké zápasy před bouřícím publikem hraje Vaughnová nejradši. Stačí si vzpomenout na pražské Final Four Euroligy, kde byla na Královce při triumfu USK vyhlášena nejužitečnější hráčkou.

„Je jako každý ‚Amík‘. Dlouhodobá soutěž je moc nezajímá, ale jak se řekne kouzelné slovíčko ‚play-off,‘ neuvěřitelným způsobem narostou a svůj výkon povýší,“ dodává reprezentační trenér Ivan Beneš.

Jakub Kanta, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme