Pětibojař David Svoboda chce dosáhnout zlatého hattricku a získat místo pro olympijské hry v Londýně

Boj o olympijské hry v Londýně 2012 mezi moderními pětibojaři začíná. O víkendu se právě v dějišti příštích Her finále letošního Světového poháru, které je první přímou olympijskou kvalifikací. Vítězka i vítěz mezi 36 nejlepšími závodníky po čtyřech závodech Světového poháru splní podmínky pro olympijskou účast.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Polívka žertuje před komisařem na konci dopingové kontroly před finále Světového poháru v Londýně. | Foto: Vít Chalupa

Češi přicestovali do Londýna v nejsilnějším možném složení, které ještě na poslední chvíli rozšířil první náhradník celého finále Michal Michalík. V sobotu se v londýnském Greenwich Parku představí muži – světová jednička a úřadující mistr Evropy David Svoboda, Ondřej Polívka a právě Michalík. V neděli je na programu soutěž žen s Češkami Natálií Dianovou a Lucií Grolichovou.

Svoboda vyhrál dva poslední velké závody – Světový pohár v maďarské Százhalombattě a nejlépe dotovaný podnik v historii pětiboje, Kremlin Cup. Rád by dosáhl zlatého hattricku.

„Ano, to by bylo krásné, zvlášť, když by se mi dařilo na koni jako v předchozích dvou případech,“ poznamenal v Londýně Svoboda. Jak v Maďarsku, tak i v Rusku absolvoval poprvé v kariéře jezdecký parkúr bez ztráty bodů.

„Pokud by se mi to podařilo i tady, mohl bych být hodně nahoře,“ doplnil Svoboda a se svým typickým nadhledem pravil: „Petra Kvitová také neříkala, že jede do Londýna vyhrát Wimbledon. A jak dopadla?! Také bych se za takový výsledek nezlobil.“

Finále Světového poháru patří společně s mistrovstvím světa do kategorie nejvýše bodovaných závodů. Vítěz bere 80 bodů, které se počítají do olympijské kvalifikace za období od 1. července 2011 do 30. června 2012.

Za výhru na kontinentálním šampionátu je „jen“ 60 bodů. „Proto je vítězství a umístění do pátého místa ve finále Světového poháru tak ceněné a hodně napoví o olympijských ambicích,“ poznamenal Svoboda. Jediným českým vítězem finále Světového poháru je Libor Capalini z roku 2006.

Je dobré bý Evropan

„Navíc pro nás je dobré, když finále Světového poháru vyhraje Evropan a Evropanka. To pak znamená více postupových míst z mistrovství Evropy,“ vysvětlila Natálie Dianová, kterou stejně jako Lucii Grolichovou provázejí poslední týdny zdravotní potíže.

„Přesto věřím, že už jsem fit. Spokojená bych byla s umístěním do 10. místa,“ pravila Dianová. Grolichová vystupuje skromněji, protože zánět v patě stále léčí a těší ji, že startuje až v neděli a získá tak den na víc pro kurýrování.

„Navíc věřím, že se z naše fyzioterapeuta Vládi Brejchy stane čaroděj a dá mi nohu dohromady,“ řekla Grolichová před tím, než se uložila na masážní stůl.

„Kdyby nebylo finále Světového poháru o tolik bodů, tak bych na něm nestartovala a šetřila bych se na mistrovství Evropy. Bohužel mě však zranění potkalo v nejméně vhodnou dobu,“ doplnila Grolichová.

Jakoby omylem a náhodou se v Londýně „octnul“ Michal Michalík. O své cestě za Kanál se dověděl ve čtvrtek v deset hodin večer, ale jistotu měl až v pátek ráno, kdy z Londýna potvrdili, že se závodu nezúčastní jeden z Číňanů.

„Bylo to pro mě příjemné překvapení, ale přijal jsem to bez nervů. Zabaleno jsem měl za patnáct minut. Lepší než být doma,“ pronesl s úsměvem Michalík, který se dvě hodiny před odletem přesouval z Plzně, kde bydlí, na letiště do Prahy – Ruzyně.

Na poslední část trasy mu jako taxikář vypomohl další reprezentant Martin Dvořák. „Přestože jsem se na Londýn nepřipravoval, jsem rád, že tu mohu startovat. Jsem totiž stále ve hře o olympiádu,“ dodal Michalík.

To Ondřej Polívka na rozdíl od Michalíka formu ladil právě na finále Světového poháru. „Vždyť kdo by tady nechtěl vyhrát?“ zeptal se sám sebe a hned si také odpověděl: „Vítěz má přece jasnou olympiádu. A já na ni chci. Navíc se potřebuji chytit a udělat pořádný výsledek.“

Program finále Světového poháru moderních pětibojařů v Londýně
– sobota 9. července: muži (Michalík, Polívka, Svoboda),
neděle 10. července: ženy (Dianová, Grolichová).

Petr Kadeřábek, Vít Chalupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme