Pětibojař Svoboda si užívá volnosti. Závěr přípravy v USA tráví bez dohledu trenéra

Moderní pětibojař David Svoboda se na velké podniky tradičně připravuje ve Spojených státech a nejinak je tomu nyní, třičtvrtě roku před olympiádou v Riu. Navíc má rád klid, vyhýbá se stresu a nejkomfortněji se cítí, když si věci dělá podle sebe. Jako jeden nejzkušenějších závodníků na světě si to může dovolit. Přípravu v Coloradu sice absolvoval s reprezentačním týmem, jenže ten už odjel, takže olympijský vítěz z Londýna teď může mít pár dní program podle sebe. A to mu naprosto vyhovuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Svoboda zmrzlý po běhu v mínus 11 stupních v Colorado Springs | Foto: Štěpán Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Určitě to však není tak, že by David Svoboda bez dohledu reprezentačního kouče Jakuba Kučery mohl polevit. Důvodem není ani to, že by s reprezentačními kolegy Janem Kufem, Ondřejem Polívkou nebo Natálií Dianovou nebyl rád. Jen je zkrátka vlk samotář, a to potvrzuje i v Coloradu.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Svoboda tráví poslední část přípravy v Coloradu sám bez ostatních členů reprezentace

„Měl jsem to tak vždycky. Moderní pětiboj je dost náročný sport, takže naplánovat si všechny tréninky tak, aby vše navazovalo, není snadné i pro jednoho člověka, natož pak ve skupině,“ vysvětluje olympijský šampion z Londýna.

„Bylo proto pro mě vždy mnohem pohodlnější, když jsem se musel ohlížet jenom sám na sebe. I když trénink ve skupině s dobrými sportovci, navíc s kamarády, má také svoje výhody,“ přiznává úspěšný pětibojař.

David Svoboda jezdí každoročně do Colorado Springs kvůli skvělým podmínkám, nadmořské výšce a také dobrému počasí. To se však letos výjimečně na pár dní pokazilo, když se český pětibojař musel popasovat s teplotami hluboko pod bodem mrazu a hustým sněžením.

„Polevovat by se nemělo ani kvůli počasí, ale není v tom zdaleka žádný problém. Nyní zde trávím poslední týden sám a lehké zvolnění si můžu dovolit, protože závěrečný týden po náročném tréninku může být volnější,“ vysvětluje Svoboda.

Američané po Dni díkůvzdání nesportují, David Svoboda musel trénovat sám

Číst článek

„To znamená, že si teď užívám volno, samotu, pohodičku a těším se, až se opět připojím k mým tréninkovým partnerům, což bude za deset dní v Praze,“ nastiňuje svoje plány český reprezentant.

Podle jeho slov panuje mezi ním a jeho trenérem Jakubem Kučou velká důvěra, díky které nemusí mít nad sebou neustálou kontrolu.

„Po osmi nebo devíti letech naší spolupráce jsme už s trenérem dobře sehraní. A když si náhodou nejsem něčím jistý, stačí, když se mu ozvu. Jde například o to, abych trénink nepřepískl, nebo naopak neztratil nějaký čas v přípravě. Jedná se však o výjimečné případy,“ uzavírá Svoboda.

Štěpán Pokorný, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme