Pětibojařka Dianová se po roce vrací k závodění. Pomáhá jí i stipendium MOV

Přesně před dvanácti lety vznikl na půdě Mezinárodního olympijského výboru projekt, díky kterému dostávají vybraní sportovci z desítek zemí peníz určený na olympijskou přípravu. Takovéto pomoci se už dostalo i početné skupině českých olympioniků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moderní pětibojařka Natálie Dianová při jízdě na koni | Foto: Vít Chalupa

„Namátkou zmíním Zuzanu Hejnovou, Veroniku Vítkovou, Evu Samkovou, Michala Březinu,“ vybavuje si sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor některé stipendisty, kteří už se stali pro fanoušky pojmem.

Mezi sporty, jejichž zástupcům se dostává podpory pro přípravu na letní hry 2016 v Riu, nechybí ani moderní pětiboj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stipendia si moc vážím a beru ho jako výhodu, říká pětibojařka Natálie Dianová

„Pětiboj nepatří mezi extra populární sporty, ale ta úspěšnost je opravdu velká. Nejenom z olympiád, ale i z mistrovství světa se vozí pravidelně medaile,“ připomíná Natálie Dianová, která spolu s dalšími 13 českými sportovci dostává stipendium od Mezinárodního olympijského výboru.

„Pokud budu zdravá, tak doufám, že kvalifikaci zvládnu. Potom bych ráda vylepšila umístění z Londýna, kde jsem byla dvacátá druhá a úplně nadšená jsem z toho nebyla.“

A nadšená nemohla být česká závodnice ani z toho, co prožívala v letošním roce.

„Zažila jsem sezonu, kdy jsem rok kvůli zdravotním důvodům nezávodila a ve sportu je zdraví potřeba, takže se těžko dopředu něco říká a odhaduje.“

Stipendium poskytované na olympijskou přípravu má pevná pravidla. Včetně délky jeho trvání. V momentě, kdy se sportovec na olympijské hry nekvalifikuje, tak jeho podpora končí. Což nemusí být pro stipendisty spřádající svoje olympijské plány zrovna příjemné pomyšlení.

„Já to takhle neberu. Kdybychom se měli svazovat tím, že jsou na nás vyvíjené tlaky, tak by to nebylo dobře. Stipendia si moc vážím a beru ho jako výhodu,“ prozrazuje Natálie Dianová.

Stipendium umožní nadstandard v přípravě

Peníze poskytnutý Mezinárodním olympijským výborem poslouží Natálii Dianové třeba k tomu, aby se mohla vydat na soustředění do zahraničí. I když na podmínky nabízené pražskou Duklou, si nijak nestěžuje.

„Občas potřebujeme teplejší počasí, vysokohorské podmínky nebo lepší a pestřejší sparing na šerm. To je ten nadstandard pro vrcholnou přípravu před takhle velkou akcí, jakou jsou olympijské hry,“ vysvětluje.

Aleš Procházka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme