BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

Phelps má možná nástupce, Jihoafričana le Close

Sportovní fanoušci mají rádi legendy. Nejúspěšnější olympionik - co do počtů medailí - Michael Phelps v Londýně oznámil, že jsou to jeho poslední Hry a tak přichází logická otázka. Kdo bude jeho nástupcem? Může jím být další plavec, Jihoafričan Chad le Clos.

Největší hvězda plaveckého MS 2011 Michael Phelps | Foto: Michal Jurman

Stále ještě dvacetiletý Chad le Clos o sobě dal výrazně vědět už v roce 2010. Na mistrovství světa v krátkém bazénu vyhrál závod motýlkářů na 200 metrů, když ve velmi těsném závodě porazil druhého Brazilce Almeidu a třetího Maďara Cseha. V následujícím roce si z afrického šampionátu přivezl pět zlatých medailí a na olympiádu do Londýna už jel jako kandidát na některý z cenných kovů.

První den her nastoupil mladý Jihoafričan do polohového závodu na 400 metrů a skončil pátý s více než pětivteřinovou ztrátou na bronz. Jeho velký závod přišel o tři dny později. Na své oblíbené trati 200 metrů motýlek porazil po skvělém závěru a přesném dohmatu o pět setin Michaela Phelpse.

00:00 / 00:00

Nadějného Jihoafričana objevil Jakub Marek

„Bylo to neuvěřitelné. Úžasnější pocit jsem nikdy neměl. Porazit Michaela Phelpse a vyhrát zlatou olympijskou medaili-to je ta nejskvělejší věc, kterou jsem si mohl v životě představit," nemohl Le Clos dlouho po závodě uvěřit tomu, co se mu povedlo. Legendární Američan je pro něj totiž velkým vzorem.

„Myslím si, že ovlivnil hodně závodníků. Nejen v Jihoafrické republice, ale po celém světě. Ovlivnil celý plavecký svět, zpopularizoval ho a ukázal cestu mladým," vysvětluje Jihoafričan přínos Michalela Phelpse.

Se splněným snem nastoupil o několik dní později Le Clos do finále motýlkářské stovky. V tomto závodě mu sice slavný Američan porážku oplatil, ale i druhé místo pro něj bylo velkým úspěchem.

Martin Charvát, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít