Phelps má možná nástupce, Jihoafričana le Close

Sportovní fanoušci mají rádi legendy. Nejúspěšnější olympionik - co do počtů medailí - Michael Phelps v Londýně oznámil, že jsou to jeho poslední Hry a tak přichází logická otázka. Kdo bude jeho nástupcem? Může jím být další plavec, Jihoafričan Chad le Clos.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Největší hvězda plaveckého MS 2011 Michael Phelps | Foto: Michal Jurman

Stále ještě dvacetiletý Chad le Clos o sobě dal výrazně vědět už v roce 2010. Na mistrovství světa v krátkém bazénu vyhrál závod motýlkářů na 200 metrů, když ve velmi těsném závodě porazil druhého Brazilce Almeidu a třetího Maďara Cseha. V následujícím roce si z afrického šampionátu přivezl pět zlatých medailí a na olympiádu do Londýna už jel jako kandidát na některý z cenných kovů.

První den her nastoupil mladý Jihoafričan do polohového závodu na 400 metrů a skončil pátý s více než pětivteřinovou ztrátou na bronz. Jeho velký závod přišel o tři dny později. Na své oblíbené trati 200 metrů motýlek porazil po skvělém závěru a přesném dohmatu o pět setin Michaela Phelpse.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nadějného Jihoafričana objevil Jakub Marek

„Bylo to neuvěřitelné. Úžasnější pocit jsem nikdy neměl. Porazit Michaela Phelpse a vyhrát zlatou olympijskou medaili-to je ta nejskvělejší věc, kterou jsem si mohl v životě představit," nemohl Le Clos dlouho po závodě uvěřit tomu, co se mu povedlo. Legendární Američan je pro něj totiž velkým vzorem.

„Myslím si, že ovlivnil hodně závodníků. Nejen v Jihoafrické republice, ale po celém světě. Ovlivnil celý plavecký svět, zpopularizoval ho a ukázal cestu mladým," vysvětluje Jihoafričan přínos Michalela Phelpse.

Se splněným snem nastoupil o několik dní později Le Clos do finále motýlkářské stovky. V tomto závodě mu sice slavný Američan porážku oplatil, ale i druhé místo pro něj bylo velkým úspěchem.

Martin Charvát, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme