Phelps vs. Lochte - plavecká současnost proti budoucnosti?

Sedm startů si naplánoval na plaveckém mistrovství světa nejúspěšnější plavec historie Michael Phelps a už dlouho dopředu se mluvilo o tom, že to bude právě jeho šampionát. Zvláště poté, co se na něm ještě neobjevil navrátilec do světa plavání Australan Ian Thorpe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Největší hvězda plaveckého MS 2011 Ryan Lochte bude možná brzy stíhat Phelpsovu medailovou sbírku | Foto: Michal Jurman

Plaveckým soutěžím v Šanghaji ale zatím kraluje jiný Američan. A zdaleka se přitom nedá říct, že by jeho výkony byly nějakým senzačním překvapením.

Ryan Lochte totiž svoji extratřídu už nějakou tu sezonu dokazuje. Šestinásobný olympijský medailista už si na amerických mistrovstvích zvykl porážet i samotného Phelpse a nejinak tomu zatím bylo při vzájemných soubojích i v Šanghaji.

Přehrát

00:00 / 00:00

S oběma plaveckými giganty mluvil Michal Jurman

Ruku v ruce s tím jde i Lochteho popularita, která je více než ve světě patrná právě na půdě Spojených států amerických.

"Phelps je takový, že se pořád soustředí na závody, je pořád u trenéra nebo se vyplavává, kdežto Ryan je živel. Vyhrál medaili, šel k pódiu a dal ji malým dětem. Vůbec pro to malé obecenstvo je Ryan úplný bůh. Když tam jde, tak všichni řvou. Ale když se plave, tak je to Michael Phelps," popisuje, jak rozdílné jsou obě současné plavecké hvězdy Phelps s Lochtem česká reprezentantka Martina Moravčíková.

Ta už pátým rokem studuje na University of Tennesse, a o plaveckém dění za oceánem má tak samozřejmě velký přehled. Popularita ale ani Lochtemu zlaté medaile z olympiád a světových šampionátu nepřinesla.

„Padesát procent času věnuji v poslední době technice, padesát objemu, tvrdě na sobě pracuji," přesvědčuje v Šanghaji Lochte o svém plaveckém zapálení novináře, kteří už jej několikrát začali označovat za nástupce fenomenálních úspěchů Michael Phelpse. S tímto tvrzením byste ale v rodné zemi obou zainteresovaných rozhodně nepochodili.

Je Lochte Phelpsovým nástupcem?

"To si nejsem jistá, jestli ho vnímají jako nástupce. Phelps je prostě Phelps. To, co on trénuje a dokáže a co pro plavání dělá, je úžasné. Ryan Lochte je takový spíš na party," popisuje Moravčíková, že Phelpsovy úspěchy v Americe stále vzbuzují i přes občasné kolísavé výkony patřičný respekt.

O ten bude ale muset Phelps , který po olympiádě v Pekingu hodně ze své přípravy ubral, i nadále tvrdě bojovat. Nejdůležitějším v tomto ohledu bude samozřejmě příští rok dění v londýnském olympijském bazénu.

Michael Phelps platí v USA stále za největší pojem světového plavání | Foto: Michal Jurman

„Cítím se dobře, každý den odpočívám, snažím se zprovoznit vždy nohy, co to jde, a uvidíte, že to bude znát. Měl jsem skvělé závody v minulosti a stejně skvělé vám ještě předvedu," hodnotí svoji budoucnost na MS v Šanghaji s mírným úsměvem Phelps.

Jak ale ukázal v Číně souboj o nejvšestrannějšího plavce na dvousetmetrové trati polohovým způsobem, Lochte je a ještě bude nejen pro Phelpse soupeřem k pohledání.

Jan Suchan, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme