Pilot F1 Zanardi přežil svou smrt a na paralympiádě bude bojovat o medaile

Italský hendikepovaný sportovec Alex Zanardi bude mít na okruhu Brands Hatch proti svým paralympijským soupeřům drobnou výhodu. Kdysi se tam proháněl rychlostí více 300 kilometrů v hodině a tamní trať dokonale zná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězné gesto Alessandra Zanardiho na stupních vítězů po první jízdě | Foto: Tomáš Adamec

Ano, paměť vás neklame. Je to bývalý pilot formule 1, kdo bude na londýnské paralympiádě usilovat o cenný kov mezi handbikery.

Je to div, že Alex Zanardi vůbec žije. Při jedné z nejhorších havárií, možná v motoristickém sportu vůbec, přišel na Lausitzringu před jedenácti lety o obě nohy nad kolenem. Ztratil tři čtvrtiny krve a celkem sedmkrát museli dvojnásobného mistra světa seriálu Champ Car oživovat. Podle studie agentury NASA byl ve stavu, kdy měl být jednoduše mrtvý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Hošek přibližuje příběh Alexe Zanardiho

„Srážka moji formuli rozsekla na dvě části. Jedna, větší část mého těla, zůstala v kokpitu, zatímco nohy udělaly ‚arrivederci‘ a odlétly na jinou stranu. To byl pravděpodobně okamžik, kdy jsem si zajistil vstupenku do Londýna 2012," dokáže Zanardi o svém neštěstí žertovat.

Devět měsíců po svém znovuzrození už opět seděl v závodním voze a vyhrával. Zanardi, který si díky své šikovnosti zkonstruoval dokonce vlastní protézy, ale hledal nové výzvy. V roce 2007 našel handbiky. Po pouhých čtyřech týdnech tréninku končí na prestižním newyorském maratónu na senzačním 4.místě.

„Dokázal jsem přeměnit neštěstí v příležitost, dokonce v obrovskou příležitost. Nedělal bych to, co dělám, kdybych to nemiloval. Miluju handbiky a jsem nadšený, že jsem se kvalifikoval do Londýna, abych tam mohl reprezentovat svou zemi," uvádí sympatický Ital, který soutěží v kategorii H4 pro paralympiky.

V této kategorii můžou do nesnadného otáčení pedálů zapojit i zádové svalstvo. Alex Zanardi se na okruhu Brands Hatch představí v časovce i v silničním závodě a Jeho medailové ambice jsou více než velké.

Jiří Hošek, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme