Plavání je ideální pro sportovce všech věkových kategorií

Není to zrovna jednoduché - vemlouvat se do přízně sporadicky sportujících posluchačů s takovou obyčejnou a po dlouhé desítky let notoricky známou pohybovou aktivitou, jakou je plavání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Ono už bylo také nespočetněkrát řečeno a napsáno, že ve své kondiční podobě může posloužit jako celoročně a celoživotně využitelný sport. A přece není od věci si tuhle pravdu zopakovat.

,,Já se k tomu dostala na radu lékaře, že plavání je nejlepší na špatnou páteř. Pětkrát týdně uplavu vždy kilometr a mohu říct, že mi to prospívá na duchu i na těle,“ řekne vám například bezmála osmdesátiletá důchodkyně a k tomu dodá:

Přehrát

00:00 / 00:00

Plavání je ideální pro sportovce všech věkových kategorií

,,Upřímně řečeno ani nevím, co to je nachlazení, kašel. Určitě je plavání to nejúžasnější, co může starší člověk v pokročilejším věku pro sebe udělat. V té vodě to je nádhera.“ Sice hodně utratí za vstupné do krytého bazénu, ale o to víc v porovnání se svými vrstevníky ušetří v lékárně.

A na opačném pólu pak objevíme děti školou povinné, které rozhodně nevypadají na to, že by se plavecké výuce chtěly pokud možno vyhýbat obloukem: ,,Líbí se mi to ,vždy, když sem jdeme. Tak se těším.“

Když před pár lety nejlepší česká plavkyně Ilona Hlaváčková končila s vrcholovým sportem, opakovaně se nechávala slyšet, že plavání pro ni stále zůstává aktuálním tématem.

,,Každý si představí vrcholový sport jako velkou dřinu, ale sport jako takový může být i rekreační a může v životě hodně pomoct. Je to takové odvázání a člověk pak snáz řeší své životní problémy,“ líčí Hlaváčková.

A tohle všechno bere na vědomí i Český olympijský výbor. Nejenže letos už podvacáté převzal záštitu nad podzimní Plaveckou soutěží měst, ale navíc v tomto roce podpořil také další akci, která je adresována široké veřejnosti.


Říká si Evropský plavecký den a jejím iniciátorem je Augustin Andrle - tedy muž, který se onehdy zasloužil o to, že Vysoké Mýto bylo prvním tuzemským pořadatelem štafety na 1000 x 100 metrů. Právě toto město oficiálně vybídlo k účasti zájemce v dalších evropských zemích a můžeme být zvědavi, kolik organizátorů se k této iniciativě 1. června připojí.

'Abychom se neutopili v moři'

Pro někoho bude blížící se plavecký svátek příležitostí, aby na začátku letní sezóny otestoval svoji aktuální formu, někdo se spokojí třeba jen s vědomím, že v uvedený den rozšíří řady těch, kteří považují plavání za samozřejmou kapitolu péče o svoje zdraví a dobrou fyzičku. A někdo to bere úplně jinak.

,,Abychom se neutopili v moři, až tam v létě pojedeme,“ vysvětlují děti školou povinné, na co jim je schopnost umět plavat dobrá.

Samozřejmě, že stejné ambice může mít i ten, kdo se v létě spokojí s nějakým tím tuzemským koupalištěm. Kde najít propozice Evropského plaveckého dne - to se dozvíte na webových stránkách Informačního centra Sportu pro všechny při Českém olympijském výboru - www.info-sport.cz.

Aleš Procházka, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme