Plavci Izraele jsou největším překvapením ME

Ani Němci v čele s Biedermanem, ani domácí Maďaři, kteří sbírají na plaveckém mistrovství Evropy medaile doslova hrstmi. Největším pozitivním překvapením šampionátu plavců v Debrecínu jsou zatím totiž Izraelci. Právě nad jejich výkony totiž v Debrecínu žasne snad každý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reprezentanti státu, který je na plaveckém ME největším překvapením, nosí tato trička | Foto: Michal Jurman

„Podle mě Izraelci umí plavat jenom po zádech,“ nechala se slyšet v úvodu mistrovství Evropy česká znakařka Simona Baumrtová. Znakařské distance jsou opravdu těmi v podání izraelských plavců nejsilnějšími a razítko na toto tvrzení dodaly i výsledky na mistrovství Evropy v Debrecínu. Za všechny paradoxní ukázka izraelské síly ze závodu na olympijské stometrové trati.

„Kopelev byl jediným z Izraelců, který měl zaplavaný A limit pro olympiádu. Teď přes něj šli další dva – Barnea a Tumarkin. Posledně jmenovaný měl ještě teď v únoru měl osobák 55,1 sekundy a najednou postupoval do finále jako první za 54,2, což je strašný progres,“ popisuje český znakař Martin Baďura situaci ze znakařské stovky.

Do ní šel Kopelev jako izraelská jednička, po ní už z pozice třetího mohl na účast na olympiádě zapomenout. Tajemství obrovského výkonnostního nárůstu izraelských plavců je přitom podle jednoho z trenérů izraelský výpravy v Debrecínu Eidafa Schachafa jednoduchý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Izraelští plavci překvapují na evropském šampionátu snad každého znalce i Michala Jurman

„Tvrdá práce, a to je všechno. Čtyři plavci se díky ní už nominovali na olympiádu a to je pro nás velký úspěch," nechce Schachaf prozradit zhola nic z izraelské plavecké kuchyně a podobně strohý zůstává i při konkrétní otázce na přípravu izraelských reprezentantů.

„Příprava je rozdělena individuálně. Naši plavci trénují doma, někteří v Americe, ale třeba i ve Španělsku. Na tom není nic zvláštního."

Na tom by opravdu nebylo nic zvláštního, jenže Izraelci už dokážou směle evropské špičce konkurovat nejen na znakařských tratích. Což, jak má zažito například i Simona Baumrtová, bylo ještě nedávno téměř nemyslitelné.

V Debrecínu už to potvrdili mnozí, ať už na stometrové motýlkářské trati Amit Ivriová nebo Gal Nevo, který skončil ve finále polohové dvoustovky čtvrtý. Vzhledem k olympijským vyhlídkám izraelských plavců tedy radost pohledět.

„Mluvit o našich cílech na olympijských hrách je předčasné. Nejdříve musíme dokončit naši práci tady, pak až olympiáda. Jak říkáme, pěkně krok po kroku," říká s tajemným úsměvem Schachaf.

Už na olympijských hrách v Pekingu izraelští bazénoví plavci vystrkovali poprvé růžky, když dohromady vytvořili 11 národních rekordů. V tomto ohledu mají na co navazovat a probíhající evropský šampionát jasně ukazuje, že do Londýna přijedou rozhodně připravení.

Jakub Kanta, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme