Plavec Svoboda zatím nemá splněný limit pro MS v Šanghaji

Kvapem se blíží mistrovství světa v plavání, které letos hostí Šanghaj a na němž nebudou chybět ani zástupci České republiky. Jeden z tradičních účastníků světových plaveckých soubojů a dlouholetý český reprezentant Květoslav Svoboda ale neví, zda do Číny odjede. Nemá totiž zatím splněný limit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

„Na závodech Praha 2011 jsem chtěl poprvé zkusit splnit limit na mistrovství světa v závodě na 800 metrů volným způsobem. Vůbec se to nepodařilo. Předtím jsem si dával docela do těla, poslední tři měsíce mi přišlo, jako bych pořád něco doháněl. Jsem lehce přetrénovaný a necítím se ve vodě, jak bych se cítit měl," přemítá Květoslav Svoboda nad důvody, proč se zatím metaforicky řečeno necítí jako ryba ve vodě.

„Cítím se abych tak řekl „pod ponorem". Jsem nějak těžký a ani se nenadlehčuju, všechno tahám silově a příliš brzo odpadám. To nasvědčuje tomu, že mi asi trochu chybí tuk, ale svalová hmota je dobrá. Takže musím nabrat tuk, tak jedno dvě kila. Necítím se nějak výrazně unavený, ale mám asi o čtyři nebo pět centimetrů vyšší hloubku ponoru, pracuju víc svalově a rychleji se unavím."

Přehrát

00:00 / 00:00

Svoboda nemá splněný limit do Šanghaje

Času na to, aby ostrý limit pro světový šampionát splnil, už přitom moc nezbývá. Mistrovství světa se koná poslední červencový týden - a šance dostat se tam je podle Květoslava Svobody už jen jedna jediná.

„Ten závod, kde můžu ještě splnit limit, se jmenuje Paris Open, jsou to mezinárodní závody v Paříži, kam odjedu s reprezentací. A znovu se tam pokusím splnit limit ve stejném závodě, jaký jsem plaval v Praze, tedy osm set metrů volným způsobem," vkládá naděje do jediného plaveckého klání Svoboda.

Nebylo by to poprvé

Jedním dechem ale dodává, že i kdyby se do Šanghaje nakonec nepodíval, nebyla by to žádná tragédie. A nebylo by to ani poprvé, co by na mistrovství světa chyběl. Předtím jej zastavily vážné zdravotní problémy.

„Neúčast na mistrovství světa neberu jako špatnou věc. Letos jsem udělal hrozně moc práce, která byla kvalitní. Taky proto jsem v ní asi nechal i kousek zdraví," poukazuje český plavec na skutečnost, že i testy moči a krve, které podstoupil, vykázaly něco jako únavový syndrom. Žádný zvláštní stres z dosud nesplněného limitu tak na sobě nepociťuje.

„Myslel jsem, že z tohohle stavu budu sám hodně zklamaný, ale není to tak. Dlouhodobou spolupráci směřujeme s trenérem Tobiášem k jednomu konkrétnímu cíli. A tím je olympiáda v Londýně. Pro mě je to největší motivace, protože by to byly už čtvrté Hry v řadě, kterých bych se zúčastnil. Proto chci pracovat i přes léto, abych mohl co nejrychleji splnit kvalifikační limit na olympiádu," nastiňuje rodák ze Znojma, jak daleko se už teď upínají jeho myšlenky.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme