Plavkyně Pechanová polyká tréninkové dávky v JARu

Kdo z nás by nechtěl současné prosincové počasí v Česku vyměnit za to třicetistupňové africké. Dálkové plavkyni Janě Pechanové se tento sen přetavil ve skutečnost. Závidět jí dvoutýdenní pobyt v okolí Pretorie ale bude asi jen málokdo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálková plavkyně Jana Pechanová | Zdroj: ČTK

„Tady v tréninkovém centru u Pretorie jsem potřetí, nebo dokonce počtvrté. Všechno máme na jednom místě, na bazén chodíme přes šest ragbyových hřišť, což je pro nás Čechy dost zvláštní,“ sváděla by prvotní informace z úst Jany Pechanové snad až k zasněnému výrazu a romantické představě o zapadajícím slunci v okolí Pretorie.

Pokud vás podobné myšlenky opravdu přepadají, měli byste Janu Pechanovou přesně nechat dovysvětlit účel její africké mise. Hlavním cílem je totiž naplavat co nejvíce kilometrů, které by se v příštím roce měly patřičně zúročit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plavkyně Pechanová polyká tréninkové dávky v Jihoafrické republice

„Tuhle sezonu jsem začala později, takže teprve naplavávám první kilometry. Jsem na začátku a polykám tréninkové dávky pomalu, nicméně každá taková dávka nakonec dá asi sedm kilometrů.“

No a sedm kilometrů denně navíc v bazénu už pro každého smrtelníka přeci jenom není tím pravým ořechovým. Navíc ačkoliv je Pechanová díky pobytu v horském sportovním komplexu ochráněna před žraločí hrozbou zdejších mořských vod, místní kriminalita jí na klidu také příliš nepřidává.

„Místní nás upozornili, že když chceme jít do města, tak pokud možno za světla a raději ve dvou. Bezpečnost je tu na prvním místě, navíc to tréninkové centrum, kde my jsme, je úplně uzavřené veřejnosti,“ říká dvojnásobná česká medailistka z letošního mistrovství Evropy v Izraeli, které mimochodem ani bazénové plavání není vůbec cizí.

Právě s ním totiž plavkyně brněnské Komety začínala a teprve později přesedlala na to dálkové odehrávající se ve většinou zajímavých přírodních scenériích.

Směr olympiáda

Jihoafrický trénink v bazénu navíc už brzy Pechanová využije i na blížícím se domácím plaveckém šampionátu v Chomutově. Prioritou pro ni přesto zůstává plavání dálkové. V zimních měsících tak její putování napříč kontinenty ještě rozhodně nekončí.

„Koncem ledna bych chtěla jet na Světový pohár do Brazílie, tím bych začala a pak by se vidělo, jak by to postupovalo. S trenérem ale máme naplánovaná ještě dvě třítýdenní soustředění v zahraničí. Rádi bychom to prokládali závody s mezinárodní konkurencí, abych jednou nebo dvakrát dostala ‚na frak‘ – a pak něco předvedla na olympiádě,“ má Pechanová jasno už dlouho dopředu o tom, že prioritou pro ni zůstává desetikilometrový závod v londýnském Hyde Parku.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme