Plavkyně Pechanová si v závěru kariéry více užívá úspěchů

Téměř dva bazény nadělila na mistrovství České republiky druhé v pořadí a na trati 1500 metrů tak opět prokázala svou světovou vytrvalostní extratřídu. To vše navíc, jak sama říká, bez ladění formy. Řeč je o dálkové plavkyni Janě Pechanové, která se více než sedm měsíců před startem olympijských her, upíná už teď právě k závodu na deset kilometrů v londýnském Hyde Parku. Po něm by chtěla Pechanová ukončit kariéru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Pechanová na plaveckém MČR v Chomutově | Foto: Michal Jurman

"Vím, že moje kariéra už nebude trvat dlouho, užívám si závody, ale už si je užívám trochu jinak. Už nemám na prvním místě jenom plavání, vím, že se všechno blíží ke konci. A díky páteční ceremonii u ministra školství jsem opustila chomutovský bazén," popisuje důvody svého přepůleného účinkování na domácím plaveckém šampionátu Jana Pechanová.

Zmíněné ocenění si zasloužila dvěma medailemi z letošního mistrovství Evropy v dálkovém plavání, a protože další už nemusejí přijít, cení si jich podle svých slov o to více.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plavkyně Jana Pechanová by chtěla po OH v Londýně ukončit kariéru

V Chomutově už Pechanová suverénním vítězstvím na trati 1500 metrů dokázala, že možnost reprezentovat v bazénovém plavání by v jejím případě nebyla od věci. Do domácího šampionátu přitom Pechanová vstoupila z plné přípravy, kterou neche ukončit ani po svém nedělním závěrečném startu v závodě na 800 metrů.

"V pondělí si dám volno, ale v úterý jedu dál. Chtěla bych aspoň jednou denně trénovat přes Vánoce až do druhého ledna, kdy začínáme další soustředění v Plzni. Další závody mám na konci ledna v Brazílii, takže nemůžu teď třeba čtrnáct dní odpočívat. Chci se pořád udržovat ve vodě a udržovat cit pro vodu," klade Pechanová velký důraz na start do olympijského roku.

Pechanová vyhlíží nástupce

"Olympijské hry pro mě budou asi konec kariéry, ale spíš to bude konec denního trénování v Brně. Potom bych se určitě chtěla vrátit domů a trávit víc času s rodinou a pokud možno založit rodinu," říká jedna z nejúspěšnějších českých plavkyň vůbec, která si svoji budoucnost umí spojit i s plaveckým trénováním.

O tom, že by nebylo koho trénovat nepochybuje, talenty na vytrvalostní tratě, které by navázaly na její úspěchy, lze podle ní najít už nyní.

"Nástupci už myslím jsou, i když to není čistě v kraulu. Třeba Barča Závadová je schopná plavat delší tratě nad 100 a 200 metrů, plave je opravdu na skvělé úrovni. A pak je tady mladý Honza Micka z Prahy, z kterého by mohl být dobrý plavec. Na svůj věk už teď podává obdivuhodné výkony, co závod to rekord nebo těsně za jeho osobním rekordem," rozhlíží se na domácím šampionátu stále ještě po své vytrvalecké konkurenci Jana Pechanová.

Alena Benešová, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme