Plavkyně Závadová bude na ME bojovat s únavou i domácím publikem

Hned v úvodní den plaveckého mistrovství Evropy zasáhne do hry o medaile nejlepší česká plavkyně loňského roku. Na čtyřsetmetrové trati polohovým způsobem, na níž postoupila třetím nejrychlejším časem do finále, bude vpodvečer Barbora Závadová bojovat nejen s únavou a časomírou, ale i s maďarskými fanoušky. Právě ti si totiž na domácí půdě v Debrecínu dělají velký zálusk na medailovou oslavu, podobně jako právě Závadová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barbora Závadová před hotelem Platán, který česká reprezentace v Debrecínu sdílí s Iry | Foto: Michal Jurman

Od ostravské plavkyně ale takto jasně vyřčený cíl zcela jistě neuslyšíte. Finalistka loňského mistrovství světa v Číně zůstává totiž pevně nohama na zemi, ačkoli se dá už směle řadit k těm nejlepším plavkyním polohových tratí v Evropě. V Debrecínu ji dnes čeká její nejsilnější, tedy čtyřsetmetrová trať.

„Musím si trochu odpočinout, je to přece jen mistrovství Evropy a vůbec to nechci brát na lehkou váhu,“ nechala se před startem šampionátu slyšet svěřenkyně trenéra Hartmanna.

Odpočinek byl v posledních dnech hlavní náplní devátenáctileté české reprezentantky, na které se v olympijské sezoně hodně podepsala náročná příprava. Naposledy ta v Sierra Nevadě, kde došlo na tolik nepopulární objemový trénink.

Přehrát

00:00 / 00:00

Barbora Závadová si po náročném soustředění potřebovala odpočinout, na ME je ale stoprocentně připravená

„Ze soustředění se pořád cítím nějak unavená, tak jsem si dala odpočinek. Střídala jsem tento týden jednofázový a dvoufázový trénink.“

I vzhledem k únavě těla si tak Závadová před startem tzv. dlouhé polohovky dává v Debrecínu jeden hlavní cíl.

„No… aby to moc nebolelo.“

Kromě tohoto cíle bude mít ale Závadová v popisu práce ještě jeden. Bojovat na trati především s favorizovanými domácími plavkyněmi, které požene vyprodaná plavecká hala o kapacitě dvou tisíc míst.

„Mám tam dvě svoje ‚oblíbené‘ Maďarky, pak jsem tam tak nějak já, sem tam nějaká Francouzka… Netroufám si moc odhadovat,“ napovídá Závadová, že při pohledu na evropské tabulky by útok na medaili neměl být v Debrecínu pouze přáním z říše snů.

Barbora Závadová zlepšila na MS v plavání hned dvakrát český rekord na 200 m polohový závod | Foto: ČTK/AP

Těžko se ale ostravské plavkyni splní všechna přání, se kterými do závodu půjde. Tedy aby se dostala v bazénu před domácí plavkyně a zároveň ji toto klání, jak sama říká, příliš nebolelo. Bude si muset vybrat.

O motivaci v tom porazit především maďarskou hvězdu Jakabosovou pak není pochyb. Byla to totiž právě ona, která na prosincovém evropském šampionátu v krátkém bazénu odsunula Závadovou na posledním úseku z medailové pozice na čtvrté místo.

Vzhledem k tomu, že letošní šampionát hostí maďarský Debrecín, může nyní česká plavkyně Zsuzsanně Jakabosové vše vrátit i s úroky. Bude to chtít jediné: plavat opět na hranici českého rekordu. A to bude rozhodně opět hodně bolet.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme