Plochá dráha ve Spojených státech

Český plochodrážník Luboš Tomíček si zpestřil závěr sezóny, zamířil za velkou louži. Představil se ve Spojených státech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luboš Tomíček

Luboš Tomíček | Foto: Petr Kadeřábek | Zdroj: Český rozhlas

Plochá dráha se v Americe jezdí pouze v Kalifornii. Přesto tamní jezdci patří k nejlepším na světě.

„Ty závodníci, kteří jezdí tady, třeba Grag Hanckok, jsou v současnosti opravdu špičkový závodníci. Je to zajímavé, protože jich je hodně málo, ale najdou se vždy dva, tři, kteří jsou opravdu výborní," přiblížil na úvod Luboš Tomíček.

Samotné závody jsou ale za velkou louží odlišné od těch, které známe v České republice. Podstatně menší jsou například dráhy, na kterých se svádí neúprosné bitvy. A nejen to.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plochá dráha ve Spojených státech

„Motorky jsou trochu jinak zpřevodované, protože rychlost je tam menší, a spíš je to tam více o kontaktu a závody se tam berou spíše jako show," popisuje rozdíly nejmladší z rodu Tomíčků.

Což samozřejmě vzhledem k tamní mentalitě není nic překvapivého. Stejně tak jako skutečnost, že americký fanoušek chce vidět dramatické momenty a hlavně předjíždění.
„Předjíždění je tam spíše takovým vystrkováním než předjíždění rychlostí. Je to opravdu jinačí, ale pro nás Evropany je to dobré uvolnění, protože tam není žádný tlak,"říká Tomíček

Je to show

„Třeba ke konci závodu řekne promotér, abychom se s jedním závodníkem předjížděli. My si domluvíme taktiku a po dojetí do cíle se jako popereme. Ty lidi to tam chtějí a mají to rádi. Nebo hrají americkou hymnu před začátkem závodu a všichni se drží za srdce, úplně to prožívají. Halekají do toho, pískají, prostě se tam promítá jejich životní styl," vypráví český jezdec.

Pravdou ale je, že ve Spojených státech motocyklovou plochou dráhu příliš neznají. „Tady když řeknu, že jdu jezdit plochou dráhu, tak všichni vědí. Tam pod slovem speedway si hned představují Nascar a závody aut. Plochou dráhu tam moc neznají, ale v těch malých městech, kde se to jezdí, tam ty lidi byli."

Cestu do hlediště si našly zhruba čtyři tisícovky diváků. Mimochodem co by za takovou návštěvu u nás dali třeba pořadatelé extraligových závodů. A jaká se na startu sešla konkurence?

Ještě jsme nevyhráli

„Byli to vlastně závody výběru Ameriky proti výběru světa. Přitom my jsem profesionálové a oni amatéři. Jsou to normálně lidi, kteří chodí do práce a tohle dělají ve volném čase a my jsem už po čtvrté za sebou co jsem tu byl prohráli. Ani jednou se nám nepodařilo vyhrát. Je to úplně odlišný styl," překvapuje Tomíček.

Každopádně start v Americe je pro jezdce zpestřením sezony. Jednorázové závody jsou k tomu ideální možností. „Většina těch závodníků, kteří tam jedou na tenhle jeden závod, tak si to tam pak prodlouží o dovolenou, protože není proč spěchat zpátky do Evropy."

Ani Luboš nebyl v tomto směru výjimkou. Alespoň si mohl splnit jeden ze svých snů. „Vždycky jsem chtěl letět podívat se do Las Vegas. Vždycky jsem to odkládal. Říkal jsem nejsem gambler, nepotřebuji to vidět, ale pořád mě lákalo vidět to město. Je tam různá šou, zábava, to město je úžasné. Letos jse se tam podíval," pochvaloval si na závěr Luboš Tomíček.

Pavel Petr, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme