Plochodrážníka Pedersena nezastavila v Praze ani zlomená ruka

Tvrdé souboje, překonávání bolesti i překvapivé vyvrcholení. To všechno viděli nadšení fanoušci světové ploché dráhy v Praze na Markétě. Čtvrtý díl elitního seriálu zamíchal pořadím Grand Prix a s těmi nejlepšími bojovali poprvé v letošním roce i i čeští závodníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Startér vypouští jezdce na trať v jízdě Grand Prix České republiky, závodu MS na ploché dráze, který se jel 18. května v Praze. | Zdroj: ČTK

Kousky drobných kamínků odlétávají mezi tisíce nadšených diváků, čtveřice odvážných jezdců se ve smyku snaží projet levotočivou zatáčku co možná nejrychleji. Pro jednoho sport podivínů, pro druhého životní styl.

Do Prahy se na Grand Prix sjeli fanoušci z celého světa a už před závodem měli někteří z nich dobrý odhad, že vyhraje poprvé v životě mladý Brit Tai Woffinden.

Polští fandové se nakonec radovali ze druhého místa Kryštofa Kasprzaka. Hrdinský výkon předvedl Nicki Pederesen. Trojnásobný mistr světa z Dánska odjel závod se zlomenou rukou a i přes pád ve finále skončil třetím místě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž ze závodů na ploché dráze v Parze natočil sportovní reportér Jakub Marek

„Když jsem se ráno před závodem vzbudil, ruku jsem měl oteklou. Tým se ale snažil udělat všechno pro to, abych mohl jet, a já jsem teď šťastný za třetí místo. V boji o světový titul se každý bod počítá a já chci za dva týdny startovat v dalším závodě. Doktoři mluví o měsíční pauze, ale nějak to uděláme. Chce to hodně tlumičů bolesti,“ povídal po závodě oblíbenec českých fanoušků, který jezdí extraligu v barvách pražského Olympu.

Ulitý start

Do dramatického finále nakonec odstartovali jen tři závodníci, protože jeden z hlavních favoritů Emil Sayfutdinov z Ruska ulil start a z rozhodujícího boje byl vyřazen. O nervovém vypětí plochodrážníku na startu mluvil po závodě čtrnáctý z pražské Grand Prix Aleš Dryml.

„Na startu jsou všichni našponovaní tak, rozhoduje každý sebemenší detail. Ve finále chce každý vyhrát, nervy jsou našponované jako tenké struny, stačí malinko na ně zabrnkat a člověk to tak pustí. Je to reflex.“

Pardubický jezdec měl před závodem problémy s motorem, ale na techniku se rozhodně nevymlouval. Stejně jako Josef Franc, který startovní pole uzavřel. Ten zažil jediný světlý okamžik ve 12. jízdě, kdy porazil i zkušeného Američana Hancocka.

Tai Woffinden z Velké Btritánie (uprostřed), Krzysztof Kasprzak z Polska (vlevo) a Nicki Pedersen z Dánska ve finálové jízdě Grand Prix České republiky, závodu MS na ploché dráze, který se jel 18. května v Praze. | Foto: ČTK

„Přesně v tom momentě jsem skočil na druhou motorku, protože ta první se mi nezdála. Myslel jsem, že to není tak úplně v motorce, ale možná trochu bylo. Na té druhé se dalo trochu závodit, byl to takový záblesk, i když v poslední jízdě se mi už pak taky nedařilo. Ale ti závodníci tady jsou jedni z nejrychlejších, co na ploché dráze jsou,“ dodává druhý český zástupce v závodě.

Zraky plochodrážního světa budou na Markétu upřeny opět v červenci, kdy se tu pojede finále mistrovství světa družstev.

Tereza Jelínková, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme