Po dvaceti letech se změní předseda ČSTV

Od roku 1990 jí s měnícím se týmem spolupracovníků vládl Vladimír Srb. O jeho místo se ucházejí tři kandidáti a nabízejí různé varianty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jeden z kandidátů Miroslav Čuřín | Zdroj: ČTK

Hlavní problémy současného českého sportu? Na tom se nedá nic splést. Je vlastně jeden - nedostatek peněz. Od něj se odvíjí všechno další. Na tom se shodli všichni tři kandidáti na předsedu a asi nejstručněji a nejpřesněji to vyjádřil Stanislav Pešát.

„Problémy jsou zásadní a to pochopitelně peníze, které chybí sportovním svazům, okresním sdružením ČSTV a krajským,“ říká dosavadní generální sekretář Svazu kulturistiky a fitness.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po dvaceti letech se zítra změní předseda ČSTV

Teď jde o to, kde lze peníze získat. Miroslav Čuřín, kterého navrhla Česká rugbyová unie nabízí třeba tento způsob.

„Nutné je u všech se podívat na to jak hospodaří, jaké mají výsledky. Berme to, že všechny firmy ve státě v této době šetří náklady. Nemyslím si, že tohle je sto procentním krédem ČSTV a je ho organizačních složek. Je třeba se podívat jak to dělají z hlediska nákladů,“ říká Miroslav Čuřín.

Prodat arénu

S tím by souhlasil i Stanislav Pešát. Nejen podle něj ale za současný nedostatek peněz mohou nižší platby za Sazky, která musí splácet O2 arénu.

„Moje cesta jak to oživit je cesta prodeje Sazka arény. No a pak jednat s důležitými lidmi ve vládě, jak ten schodek narovnat, aby měl tu váhu jakou si český sport zasluhuje,“ navrhuje vcelku radikální řešení Stanislav Pešát.

Ta druhá část tedy lobbing u politiků za větší váhu českého sportu je v plánu i dalších kandidátů Miroslava Čuřína a Pavla Kořana. Zatímco současný místopředseda ČSTV Kořan nehodlá ubírat peníze protékající tímto sdružením, na svém dalším návrhu se shoduje se svými protikandidáty.

Samostatný rozpočet

„Je důležité pro sport, aby měl samostatnou rozpočtovou kapitolu, která by zabránila tomu, že v rámci aktuálních politických priorit, bude v kompetenci ministra, že bez nějakého podrobného vysvětlování, sebere část prostředků původně přidělených rozpočtem na sport, ve prospěch aktuálních politických priorit,“ říká Pavel Kořan.

Ideální by podle všech třech kandidátů byl jiný vztah státu ke sportu. Ne jako teď, když je jako "... a tělovýchovy" přívažkem Ministerstva školství a mládeže. Po samostatném ministerstvu nevolají, ale nebrání se třeba přesunu kompetencí přímo pod Úřad vlády, nebo vládního zmocněnce pro sport.

Ať už vyhraje kdokoliv, zřejmě se také budou zatím nejasným způsobem měnit i stanovy ČSTV a v případě vítězství Pavla Kořana nebo Miroslava Čuřína zřejmě i název tohoto největšího občanského sdružení v zemi.

Tomáš Kohout, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme