Po hromadném pádu na Tour nebylo dost lékařů, peloton musel zastavit

Cyklisté na Tour de France před sebou mají další těžký den. A přestože dnes pojedou i po proslulých cestách dlážděných balvany, většinou asi doufají, že dnešek bude oproti předchozí etapě klidnější. Ve třetí části se totiž museli po hrozivém hromadném pádu dokonce na několik minut zastavit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po hromadném pádu se ze silnice stala skládka rozbitých závodních speciálů, lékaři nestačili ošetřovat zraněné cyklisty

Po hromadném pádu se ze silnice stala skládka rozbitých závodních speciálů, lékaři nestačili ošetřovat zraněné cyklisty | Zdroj: Reuters

Historie Tour přerušení zná. Před dvaceti lety, kdy se v Pyrenejích zabil Fabio Casartelli, dokonce zůstala jedna z etap bez vítěze. Ve třetí etapě šlo o pád v mnohem mírnějším sjezdu, zato letělo vzduchem mnohem více cyklistů.

„Všechno, co se stane první týden na Tour, je na jednu stranu neočekávané, na druhou stranu je to každý rok stejné,“ říká Leopold König.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do cíle zbývalo přes 50 kilometrů, přesto peloton TdF zastavil. Nezvyklou situaci vysvětluje reportér ČRo Tomáš Kohout

První týden bývá velice nervózní. Ale Tour naštěstí už dlouho nepamatuje pády, po kterých závod vzdali hned čtyři závodníci, čtvrtina pelotonu měla dres na cucky a někteří z cyklistů měli pořádně sedřenou kůži.

60 kilometrů před dojezdem v Huy potřebovalo v pelotonu lékařskou pomoc tolik jezdců, až v pelotonu došli doktoři. A tak se vedení Tour v čele ředitelem Christiane Prudhommem rozhodlo závod dokonce na několik minut úplně zastavit.

„Thiery spojil s rozhodčími a se mnou a řekl: ‚Musíme to zastavit, nemáme už žádné sanitky a tak dál.‘ A tak albatros roztáhl svá křídla a zastavil závodníky,“ popsal Prudhomme své gesto, při kterém máchal rukama tak, jako by chtěl z ředitelského vozu odletět střešním okénkem.

TdF jedou v africkém týmu dva Eritrejci, u trati jim fandí krajané

Číst článek

V tu chvíli ho dojel i žlutý lídr Fabian Cancellara, který až v cíli etapy, po dalších 55 kilometrech zjistil, že má prasklé dva obratle a musí vzdát. V pelotonu se ale dál útočilo. Týmy se hnaly po rovinách 60kilometrovou rychlostí a pole roztrhaly.

„Tohle je Tour. Takže se takhle závodit určitě bude dál,“ osvojil si velmi rychle větu „C'estLe Tour“ nováček závodu Zdeněk Štybar. Desátý muž celkového pořadí a nejlepší z Čechů.

Mapa cyklistického závodu Tour de France 2015 | Foto: ČTK

Tomáš Kohout, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme