Po stopách zlatých hochů: Nagano poznali i sledge hokejisté
Osmnáct let po triumfu českých hokejistů na hrách v Naganu olympijská hala stále žije a funguje. Ve stopách Jaromíra Jágra, Dominika Haška, Petra Svobody a dalších zlatých medailistů se vydali sledge hokejisté. Do Japonska se vrátili po šesti letech.
„Japonsko je krásná země a do Nagana jsem se těšil o to víc,“ uvedl po návratu z Japonska gólman české sledge hokejové reprezentace Jan Matoušek.
Olympijský triumf Češi na turnaji století slavili v roce 1998. „To jsem byl v sedmé třídě, tak jsem to vnímal dobře. Ráno jsem vstával a sedávali jsme u televize. Je super být na tom samém místě. Možná jsem seděl na místě Dominika Haška,“ přemýšlí gólman.
Na stejném stadionu jako hokejisté před 18 lety hráli i hendikepovaní kolegové
Jisté pak je, že si sledge hokejisté zahráli v hale, která je spojená s největším historickým úspěchem. „Na každé rolbě byla česká vlajka, to bylo také překvapující. Byl jsem se podívat nahoře na výstavu dresů z play-off. U toho českého byl Jaromír Jágr. Bylo vidět, že nás tam mají rádi a fandili nám,“ prozradil Zdeněk Krupička.
Uvnitř haly nechybí olympijské kruhy připomínající rok 1998. Atmosféra památného turnaje dýchne na hráče i fanoušky ještě dnes.
„Hala je nádherná, ale působila na mě země, kultura a lidé. Jak hezky se chovají nejen k sobě, ale i ke své zemi, jak si jí váží,“ přidal osobní postřeh Jan Matoušek.
Největší úspěch, 'netradiční' tiskovka. Od vítězství hokejistů v Naganu uplynulo 18 let
Číst článek
Na turnaji čeští sledge hokejisté vybojovali bronzovou medaili. Nepoznali ale jen ledovou plochu olympijské haly.
„Je tam krásný klášter a s klukama jsme se vydali navštívit tradiční japonskou lázeň. Museli jsme mít separé s vlastním bazénkem. Mnozí z nás jsou pokérovaní a tam jsme s tím nemohli na veřejnost,“ vysvětlil zádrhel z japonského Nagana Jan Matoušek.