Po útoku Saxo-Tinkoff zvítězil ve 13. etapě Tour Cavendish. Froome s Valverdem ztratili

Roman Kreuziger společně s Albertem Contadorem řídil útok stáje Saxo-Tinkoff a ve 13. etapě dojel na šestém místě. V závěrečném spurtu přespurtoval Mark Cavendish Petera Sagana a raduje se z 25. vítězství na "Staré dámě". Lídr závodu Chris Froome ztratil na prvního Brita minutu a 9 vteřin. Celkově druhý Alejandro Valverde nabral téměř deset minut.

Mark Cavendish spurtuje v cíli 13. etapy před Peterem Saganem

Mark Cavendish spurtuje v cíli 13. etapy před Peterem Saganem | Zdroj: Reuters

173 kilometrů dlouhá etapa z Tours do Saint-Amand-Montrond se naproti očekávání výrazně zapsala do historie letošního stého ročníku. První zásadní událostí je ztráta Alejandra Valverdeho. Druhý jezdec v boji o žlutý trikot utrpěl defekt a ve větrné etapě se mu nabraný čas už nepodařilo dojet. V cíli byl o 9 minut a 54 horší než první Cavendish a nejspíše přišel o šance na celkový triumf.

Tím nejzajímavějším bodem byl ovšem útok Contadorovy stáje Saxo-Tinkoff. Svěřenci protřelého stratéga Bjarne Riiseho přibližně 30 před cílem nasadili přímo ďábelské tempo a podařilo se jim ujet pelotonu, v jehož středě jel i celkový lídr Chris Froome.

00:00 / 00:00

Kreuziger po 13. etapě Tdf

Do skupiny uprchlíků se vedle Contadora s Kreuzigerem zařadilo dalších 12 cyklistů. Vedle Sagana i poměrně překvapivě Mark Cavendish. Tomu výrazně pomáhal stájový kolega Niki Terpstra a především Sylvain Chavanel, který před cílovou rovinkou svým útokem unavil Petera Sagana.

Brit Cavendish pak v posledních metrech nastoupil a přespurtoval lídra bodovací soutěže. "Je to neuvěřitelný pocit. Etapu provázel silný boční vítr. My ale v týmu máme jezdce, kteří umí jezdit v takových podmínkách. Tým Saxo-Tinkoff nasadil opravdu neuvěřitelné tempo a vteřiny rychle narůstaly. Ve spurtu jsem se neustále držel za Petrem Saganem a pak zaútočil," řekl po závodě závodník týmu Omega Pharma-Quick Step.

Chris Froome žlutý trikot nakonec udržel. Dnešní ztráta 69 vteřin ale před zítřejším vjezdem do hor jistě povzbudí jeho pronásledovatele. Na druhém místě je po dnešním závodě Bauke Mollema se ztrátou 2 minut 28 sekund. Třetí Alberto Contador má o sedm vteřin více. Na celkově čtvrtou pozici se posunul Roman Kreuziger.

Českému jezdci chybí tři sekundy na pódium a v cíli se s Radiožurnálem podělil o své postřehy. "Věděli jsme, že to byla etapa, kde se dá překvapit. Když hodně foukalo, tak jsme byli už vepředu a chtěli zkusit odjet dřív. Cíl byl ale ještě daleko, tak jsme počkali. Balík nás potom málem sjel, ale nakonec se to naštěstí zlomilo."

Cyklistický etapový závod Tour de France - 13. etapa: Tours - Saint-Amand-Montrond (173 km):

1. Cavendish (Brit./Omega Pharma-Quick-Step) 3:40:08, 2. Sagan (SR/Cannondale), 3. Mollema (Niz./Belkin), 4. Fuglsang (Dán./Astana), 5. Terpstra (Niz./Omega Pharma-Quick-Step), 6. Kreuziger (ČR/Saxo-Tinkoff), 7. Contador (Šp./Saxo-Tinkoff), 8. Ten Dam (Niz./Belkin) všichni stejný čas, 9. S. Chavanel (Fr./Omega Pharma-Quick-Step) +6, 10. Rogers (Austr./Saxo-Tinkoff) +9.

Průběžné pořadí:
1. Froome (Brit./Sky) 51:00:30, 2. Mollema +2:28, 3. Contador +2:45, 4. Kreuziger +2:48, 5. Ten Dam +3:01, 6. Fuglsang +4:39, 7. Kwiatkowski (Pol./Omega Pharma-Quick-Step) +4:44, 8. Quintana (Kol./Movistar) +5:18, 9. Péraud (Fr./AG2R) +5:39, 10. Rodríguez (Šp./Kaťuša) +5:48

Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít