Podmínky mám skvělé, takže v kariéře pokračuji, říká šermíř Beran

Sportů, které budou na londýnské olympiádě bez české účasti, naštěstí není mnoho. Šerm mezi ně ovšem bohužel patří. Nejlepšímu z českých reprezentantů Jiřímu Beranovi kvalifikační boj podobně jako před čtyřmi lety nevyšel, a tak už má pomalu v hlavě Rio 2016.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šerm | Foto: Comstock Images

Před čtyřmi lety unikl Jiřímu Beranovi Peking jen velmi těsně, když byl prvním, který nepostupoval přímo a pak nezvládl zrádný kvalifikační turnaj. A na něm si vylámal zuby i letos. Ve třiceti letech se ještě na šerm rozhodně necítí starý, a tak se ještě porve o Rio.

„Běžně se dá šermovat do 35 let. Jsou ale i výjimky, které jsou kvalitní v 38 nebo 39. Je to sport, který je hodně o zkušenostech také o rychlosti, někdo ji ale nahrazuje právě zkušenostmi. Když je dobrý junior, tak to neznamená, že bude dobrý i mezi muži. Většinou je tam propastný rozdíl,“ říká Jiří Beran.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šermíř Beran má skvělé podmínky

Co hraje pro rozhodnutí Jiřího Berana pokračovat v kariéře, jsou mimo jiné i podmínky, na které si nemůže stěžovat. „Jsem hodně spokojený. Jsem zaměstnaný na plný úvazek ve vysokoškolském sportovním centru. Máme jednu z nejmodernějších hal v Evropě, kde můžu trénovat od rána do večera. Pak, protože jsem stavař, tak si přivydělávám různými projekty, takže to nějak kombinuji. Nikdy jsem ale nesázel na sport, jako na hlavní věc.“

Může to vypadat jako selanka, ale ono to tak úplně není. Jiří Beran trénuje každý den, a to ve dvou až třech fázích - dohromady kolem čtyř hodin čistého času v plném nasazení. Českému kordistovi se to prý ale zatím nikdy nezprotivilo.

„Pro mě je to zábava. Kondici jsem za ta léta nabral, takže se opravdu tréninkem bavím. Někdy je to samozřejmě dřina, člověk se musí občas přemlouvat aby vstal, ale je to, jak už jsem hlavně říkal, hlavně zábava,“ říká Jiří Beran.

A když to tak bude i nadále, snad se znovu dočkáme českého šermíře na olympijských hrách - ať už by to byl Jiří Beran nebo kdokoli jiný.

Jan Suchan, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme