Podruhé už české basketbalistky na ME nezaváhaly, Litvu porazily 70:51

České basketbalistky dokázaly na mistrovství Evropy ve francouzském Trelazé napravit úvodní mizerné vystoupení proti Bělorusku. Tentokrát přehrály výběr Litvy poměrem 70:51 a vylepšily svou pozici pro postup do další fáze turnaje, ke kterému přispěl také výsledek druhého utkání ve skupině D, v němž Chorvatky podlehly sobotním přemožitelkám českého výběru.

České basketbalistky prohrály v přípravě na ME i podruhé s Kanadou

České basketbalistky prohrály v přípravě na ME i podruhé s Kanadou | Zdroj: ČTK

Češky potřebovaly v utkání s Litvou nutně zvítězit, v případě porážky by totiž jejich postupové plány dostaly povážlivou trhlinu. Právě tento fakt ale jakoby svazoval svěřenkyním Lubora Blažka ruce. Z toho plynuly jejich chyby v zakončování, i tak ale skončila první čtvrtina vyrovnaným výsledkem 14:14.

Zásadní se pro průběh duelu ukázala být čtvrtina druhá, ve které české hráčky výrazně zpřesnily střelbu, důraznou obranou navíc nutily soupeřky k častým chybám. Také díky skvělému presinku se Češky v polovině duelu radovaly ze sedmnáctibodového náskoku.

A ten v dalších minutách hry ještě narůstal. Český tým se i nadále snažil o napadání rozehrávky soupeře už na polovině palubovky. Příjemným překvapením byl výkon Kateřiny Jindrákové, hrající ve velké formě. Také díky ní svítil před poslední desetiminutovkou zápasu na ukazateli skóre výsledek 53:31 v neprospěch Litevek.

Ty předvedly zlepšení až v poslední čtvrtině, ve které dokázaly o tři body zvítězit, na celkové prohře 51:70 už ale nic změnit nedokázaly. České reprezentantky si tak připisují první vítězství na šampionátu, navíc také zřejmě našly způsob, jak se vyrovnat s absencí zraněné Jany Veselé.

Ve druhém duelu skupiny D si připsaly druhé turnajové vítězství Bělorusky. Ty porazily tým Chorvatska 57:53 a osamostatnily se v čele tabulky své skupiny. Tento výsledek je v souvislosti s osmifinálovými vyhlídkami příznivou zprávou pro českou reprezentaci.

Mistrovství Evropy basketbalistek ve Francii, skupina D:

ČR - Litva 70:51 (14:14, 39:22, 53:31)
Nejvíce bodů: Kulichová 15, Burgrová a Bortelová po 13, Zrůstová 12 - Petronyteová 13, Nacickaiteová 12. Rozhodčí: Šulga (Ukr.), Anderssonová (Fin.), Putěnko (Rus.). Fauly: 23:21. Pět chyb: 37. Pecková (ČR). Trestné hody: 15/10 - 20/13. Trojky: 2:2.

Chorvatsko - Bělorusko 43:57 (13:15, 28:26, 35:44)
Nejvíce bodů: Ivezičová, Mišuraová a Vrdoljaková po 8 - Levčenková 13, Lichtarovičová 12, Snicinová 11.